0-0 biten maçlara puan verilmesin tartışması

1 /
Tartışma aşamasını çoktan geçip yürürlüğe girmesi gereken mesele.

Futbolda en gıcık kaptığım şey bir maçın 0-0 bitmesi. Bu basketbol maçı gibi zırt pırt insanları ayağa kaldıran bı spor değil. 90 dakika boyunca oraya gelenlerin ve ya TV'den seyredenlerin bir iki egzantrik hareketle göz zevkini temaşa sanatına çevirmeleri falan değil. Oynanı da seyredeni de mutlu eden tek şey gol.

Yani bu işin tüm sırrı ve meyvesi gol. Ee sen kaleye otobüs çekip 90 dakika Çanakkale geçilmezi oynuyorsun bunda da şansa bala bir şekilde başarılı olup puan alıyorsun. Bunda küllüm yanlış bir şey var usta . Hem haksız bir kazanç var hem de futbol denen şeyin tüm zevkinin içine etme var. Bir an önce gelmeli bu kural.
0-0 biten maçlara federasyon para vermesin şeklinde revize edilmesini salık verdiğim düşünce. gollü maçlara daha fazla puan verilebilir düşüncesi de tartışılabilir.

tabi bu düşünceleri tartışırken, işin sonu hep toplumun ahlak seviyesinin ortalamasına gelip çatıyoruz. misal gollü maçlara daha fazla puan verildiğinde, şampiyonluk veya düşmeme durumları olan takımların maçlarında absürt sonuçlar ortaya çıkabilir düşüncesi hemen antitez olarak aklımıza geliyor. veya gollü maçlarda iki takıma da para ödülü verilsin dediğimizde maçın 4-4 bitmesi sonrası anlaşmalı maç la bu düşüncesi direk aklımıza gelir bizim. malum hakem atamaları yapıldığı andan itibaren hakemleri linç etmeye başlıyoruz sui zanlı düşünerek. halbukü zannın çoğundan kaçının ayeti var bizim. ama işimiz gücümüz zannetmek olmuş maalesef.

aynı durum siyaset kurumu içinde geçerli. dünyada bir sürü rejim sistemi var. aynı rejim sistemiyle farklı durumların ortaya çıktığı ülkeler var. kuzey ülkeleri krallıktır. ingiltere krallıktır. abd başkanlıktır. türkiye, iran, suriye cumhuriyettir. fakat bu ülkelerin hepsinin durumları birbirinden farklıdır. yani demek istediğim, halkın ahlak seviyesinin yüksekliği kadardır devletin gücü, insanların yaşam seviyeleri. istediğiniz ideoloji, sistem, rejim, insan da gelse, dünyanın en iyi kanunlarını da yazsanız, sonuçta geldiğimiz nokta toplumun ahlak seviyesinin ortalamasına takılıp kalır.

yani neymiş. ülkenin gayri safi milli ahlak hasılasını yükseltelim azizim. islam güzel ahlaktır zaten. güzel ahlak büyüktür bilim artı teknolojidir azizim.
--- alıntı ---

ofsayt kuralı kalkarsa takımlar daha defansif futbol oynar. ofsayt kuralının konulmasının amacı zaten daha ofansif bir oyunu benimsetmek.

--- alıntı ---

günümüz futbolunda defans kurgusuna dayalı hiçbir oyun sistemi, ofsayt kuralı olmadıkça başarılı olamaz. böyle bir şey mümkün değil.
--- alıntı ---

ofsayt kuralı kaldırılsın. futbolun meyvesi gol derler birde gol olmasın diye hikayeler uyduruyorlar. 0-0 oranı yüzde 90 düşer zaten. bol gollü maçlar gelsin.

--- alıntı ---

ofsayt kuralı kalkarsa takımlar daha defansif futbol oynar. ofsayt kuralının konulmasının amacı zaten daha ofansif bir oyunu benimsetmek.