12 mayıs 2022 finlandiya'nın nato üyeliği için başvuruda bulunması

1 /
erdoğan'ın sözleri, isveç ve norveç basınında manşete taşınmış. "türkiye bizi istemiyor" diye başlıklar atılmış. daha da güzeli, "iskandinav ülkeleri teröristlerin misafirhanesi gibi oldu" sözleri de yer bulmuş manşetlerde. erdoğan'ın amacı pazarlık, biliyorum, ama oralarda, şunun manşet olması bile güzel.
türkiye'nin ilk tepkisi olumsuz olmuş. bence de pazarlıkta eli yüksek tutmakta fayda var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO üyeliğine yeşil ışık yakan Finlandiya için, ''Olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. İskandinav ülkeleri terör örgütü misafirhanesi gibi'' dedi.
git

iskandinav vurgusu da iyi. isveç'e de mesaj.
nato Genel Sekreteri Stoltenberg tarafından, "Finlandiya 'nin NATO ya girişi hızlı ve sorunsuz olacak" şeklinde yanıtlanmış başvuru.

finlandiya ile birlikte isveç de nato'ya üyelik için hazırlıklar yapıyor. her iki ülke de sonbaharda örgütün çatısı altına girmiş olmayı planlıyor.

nato genel sekreteri'nin cevabını yazdık. rusya, zaten ukrayna'ya girdiği ve yaptırımların açıklanmaya başladığı ilk günlerde, isveç ve finlandiya'nın nato üyeliğini, doğrudan kendi güvenliğini tehdit eden bir girişim hatta saldırı olarak değerlendireceğini ve finlandiya ve isveç açısından da sonuçları olacağını söylemişti. rusya'nın tavrı da bu...

ya türkiye...

burada nato genel sekreteri'nin, gelen başvuru taleplerini, sanki sebilden su dağıtıyormuş gibi "hallederiz" pozlarında cevaplaması, gerek dış politikada, gerekse örgüt çatısı altında türkiye'nin pozisyonuna ve veto hakkına ne gözle bakıldığına dair ipuçları veriyor. dış politikadaki diğer cephelerimizi göz önüne almaksızın, sadece ekonomik durumumuz üzerinden bir yorum yapacak olursam, enflasyon, cari açık, yetersiz döviz girişi kaynaklı sorunlardan dolayı, elimiz çok iyi değil. oysa, daima ihtiyatlı gidebilen bir ülke olsaydık, şimdi elimizde bizi yıllardır ab üyeliği konusunda veto hakkı ile dışarıda tutan, pkk ve fetö unsurlarına kapılarını sonuna kadar açan ve bu unsurları terörist değil, "düşünce suçlusu mülteci" olarak gören isveç ve finlandiya'ya veto kartını biz de gösterebilirdik. benzer sebeplerden ötürü daha önce, her platformda türkiye karşıtı cephenin en önünde, bayrak tutan fransa ve yunanistan karşısında da, bu veto kartımızı kullanamamıştık.

dönelim rusya-türkiye eksenine.

isveç ve finlandiya'nın nato üyesi olması, askeri bağlamda, türkiye-rusya ilişkileri açısından, türkiye lehine gibi. rusya, 1600 km'lik finlandiya sınırında, eser miktarda asker tutuyor. nato'nun o sınıra asker yığması demek, rusya'nın o sınırda da onbinlerce asker tutması, hatta yeni bir ordu teşkil etmesi demek. rusya, sahip olduğu yüzölçümüne nazaran, nüfus kıtlığı yaşayan bir ülke. ordusu da çok kalabalık değil. ukrayna'da cepheye sürdükleri, rütbeliler dışında, kafkasların, orta asya'nın, sibirya'nın fakir halklarının, parasız, umutsuz çocukları. yeni bir cephe rusya açısından sadece maddi açıdan değil, insan kaynağı açısından da bir külfet.

rusya açısından bir diğer sorun da, ukrayna'da işlerin yolundan hepten çıkması ve olası bir mağlubiyet ya da zafer olmayan bir ateşkes. şu anda, rus askeri gürcistan, ermenistan, abhazya, suriye, libya gibi gerek kendi kıtasında, gerek başka kıtalarda dağılmış durumda. bu durum türkiye için ise bir avantaj. bölgede, tarihi olarak en büyük düşmanı olan rusya'nın dikkatini bir cepheye daha kaydırmak durumunda olması, karadeniz'de üstünlük ve ulusal güvenlikte rusya tehdidi bağlamında lehimize. kaldı ki, olası bir ukrayna bozgununu bekleyen japonya da kuril adaları konusunda rusya'yı sıkıştırmaya başladı.

finlaNdiya'nın başvurusu, süregiden savaş, dış politikada, rusya karşısında türkiye'nin önünü açacak gelişmelere vesile olabilir. kimine kriz olan, kimine fırsattır.