128 milyar dolar

1 /
Dolar kurunu 6 liranın altında tutabilmek için harcanan 50 milyar dolara yakın paradan bahsedilirdi haberlerde. Bundan başka, bu paranın erimesinde devletin yüksek faizle aldığı dış borçlar da etkili olmuştur diyebiliriz. Üretmeyen, vergiye bağımlı asalak gibi yaşayan bir devlet anlayışının pandeminin de etkisi ile geldiği son noktadayız. Vatandaşından vergi alabilmek için cumartesi pazar günleri vergi dairesi açacak kadar düşmüş durumdalar. Erbakan siyasetinden hiç mi hiç nasipleri yok bunların.
Şimdi, "Tayyip yedi" demeye getirenler büyük zan altında. Tayyip, bana göre bu paranın zırnığını yemez. Çünkü kendisi sunni itikadına mensup birisi, haram olduğunu bilir; lakin, şirketlere ve patronlara yedirir, ülke ekonomisi adına. Bunun sunni itikadına ters olduğunu hangi yöksek takva sahabı ispat edecek?

Biz 10 ayet getirerek, Kur'an dinine ters olduğunu ispat ederiz.
Ya şimdi kamu bankaları üzerinden verilmişse bunların kayıtları olması gerekiyor. Yani merkez bankasından kamu bankalarına para aktarılıyor. Bunun bir kaydi yok ortada. Sonra o banka piyasaya o paraları veriyor. Piyasada kasıt kim belli değil. Ahmet Mehmet kim bilmiyoruz. Bunların da kaydı yok. Hâliyle millet de nerde diye soruyor. Normal bir süreçte aktarılan paralar merkez bankasının güvenilir bir kurum olduğunu gostermek için yayınlanması gerekirdi. Ama biz o sınırı çoktan geçtik.
Şimdi bu olay gereksiz yere gündemi meşgul ediyor gibi. çok net biliyorum ki kimse devletin kasasından 128 milyar dolar gibi bir parayı alamaz? Bu para devleti, milletiyle birlikte yerin dibine gömer.

Muhtemelen şöyle bir şeydir:

Döviz talebi artarsa, devlet piyasaya döviz sürmek zorunda kalır. Döviz talebi düşerse de dövizi piyasadan çeker. Son yıllarda durmaksızın artan döviz talebi ile merkez bankası piyasaya sürekli döviz sürdü. Nereden sürdü? Merkez bankasının döviz rezervlerinden. Bu da sürekli rezervleri azaltır. Aynen 2001 zamanında olduğu gibi. Zaten rezervler döviz rakamlarına göre sürekli oynar.

Peki kasadan çıkan bu para nereye gider? Kim döviz talep ettiyse ona gider. Bu dolarlar nerede? Senin cebinde, Ahmet'in Mehmet'in hesabında, Hasan'ın yastık altında. Çoğu vatandaşın doları var şu zamanda. 5 yıl önce var mıydı, yoktu. En azından bugünkü kadar yoktu. Sen talep ettin, merkez bankası sana bu dolarları verdi. Gökten yağmadı, kasadan verdi.

Tüm bunların yanında bir çeşit spekülasyon, alavere dalavere yapılmadı diyemem. Bizim ülkemizde her zaman bal tutan parmağını yalamıştır ancak 128 milyar dolar mevzusu hususi olarak köpürtülüyor gibi. Zira böyle bir para iç edilemez. Topyekun yıkım demektir.
bir defada alınıp long'a mı girilmiş kademeli mi alınmış merak ediyorum, zira faiz sabit tutuldu karar mekanizmlarında yer alan insanalrca. dolar tırmanır yine iyi kar yapar bu para. kim aldıysa karını bari bıraksın devlete.
2018 ağustos krizinden damat'ın istifasına kadar geçen sürede döviz kurlarını kontrol altında tutmak için kamu bankaları üzerinden piyasaya verildiği belirtilen para tutarı.
Toplasan herhalde bir kaç kamyonu doldurur. Neyse ki digital çağdayız tek tuşla para basıldığı gibi para transferi de yapabilir, bakiyene kuvvet.