13 aralık 2018 ankara yüksek hızlı tren kazası

1 /
ölen ölmüş, kalanlar acısıyla kalmış. davasının düşürüldüğü "iddia ediliyor".

Çorlu'da meydana gelen tren kazasında oğlunu kaybeden Mısra Öz, Ankara'da 13 Aralık 2018 tarihinde meydana gelen ve 9 kişinin ölümüne neden olan tren kazasıyla ilgili yürütülen davanın Ulaştırma Bakanlığı'nın 'soruşturma izni vermediği' için gerekçesiyle düştüğünü öne sürerek "Ankara tren kazasının davasında, Ulaştırma Bakanlığı‘nın şüpheliler hakkında soruşturma izni vermediği için dosyanın düşürüldüğünü bugün öğrendim. Soruşturmaya dahi izinleri yok." diye konuştu.

git

Ölen öldüğü ile ölenlerin sevenleri de geride kalan acı ile baş başa kalırlar. Biz daha önce de benzer bir vaka yaşadık. Sorumlu olarak makinisti içeri attılar ve konu kapandı.
Eminim seçimler öncesi olduğu için üzülen kansızlar bile vardır. Üzülen olduğu kadar sevinen kansızlar da yok değildir.
ihmalin ortaya çıkarılması için insanların ölmesi gerekmiyor ama bu her seferinde böyle oluyor. milletin anası, babası, evladı ölmüş, istediğin kadar soruştur, denetim yap şimdi.
TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı açıklama yapmış: "Sincan-Ankara hattında henüz sinyalizasyon bulunmuyor. Yapım aşamasındaydı. Kazanın olduğu hatta makinistler birbirleriyle telsizle veya cep telefonu ile haberleşiyorlardı. Kazanın sebebi muhtemelen bu.

Hiçbir ulaşım hattı ve ulaşım aracı sıfır kaza mantığı ile yapılmıyor. Olası tüm kazalar için hesaplamalar yapılır. Buna göre de yetkililer önlem almak zorunda.

Bu kazada ilk üç vagon neredeyse paramparça. Yüksek hızlı tren, yol kontrolü yapan kılavuz tren ile çarpışıyor. Çarpışma sonrasında yüksek hızlı trenin ilk iki vagonu havaya uçuyor. Önce üst geçite çarpıp paramparça hale getiriyor ardından yandaki binaya giriyor.

Yolcular vagondan fırlıyor. Gece vakti üstelik kar yağışı var. Sabaha karşı hala arama kurtarma devam ediyordu. İhmaller yüzünden kimse annesini,babasını,kardeşin,evladını,eşini böyle bir facia ile kaybetmek zorunda değil.

Ortada hiçbir şekilde sorumluluk almayan, yaşananlardan asla ders çıkartmayan yetkililer ve yetkisizler var. İnternet ortamında rahmet dilemek, baş sağlığı dilemek çok kolay.

Bu kaza ihmal sonucu gerçekleşmiş bir kaza. Aynı daha önceki kazalar gibi.
allah'tan ölenler için rahmet, yaralılar için şifa diliyorum.

nüfus ve yüzölçüm oranına göre oldukça zayıf bir demiryolu hattına sahip bir ülkede nasıl oluyor da birbiri arkasına tren faciaları yaşandığını yasak gelmeden biri bana anlatırsa sevinirim. bu olayları kaza diyerek geçiştirdiğimiz, arkasındaki sebepleri çözmediğimiz ve sorunlara çözüm üretmediğimiz müddetçe biz daha çok acılar çekeriz.
yaralılara acil şifa, ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum.

kavga etmeyelim, şunu da kabullenelim: insan hayatına değer verilen bir ülke olsaydık yaşanan onca kazadan sonra dürüst olmayı, hesap vermeyi ve önlem almayı öğrenmemiz gerekirdi.

personel mi hatalı.. bütün personelini yeniden eğitirsin.
donanımın mı kötü... donanımını yenilersin.
güvenlik önlemlerin mi yetersiz... tamamlarsın.

bu kaçıncı yahu... kimse sorumluluk üstlenmiyor. ölenler insan yahu insan...
olay valiliğin açıkladığı gibi hızlı trenle kılavuz trenin çarpışması sonucu gerçekleştiyse bu net bir şekilde kaza olmaktan çıkıyor. bütün kontrollere rağmen hızlı trenlerin raydan çıkması gibi durumlara kaza denir. burda bariz bir sinyalizasyon hatası var yukarıda sırrı abinin dediği gibi. o trenle o tren aynı anda aynı rayda bulunabiliyorsa, hızlı trenin kalkış saatleri belli, seferler de hiç tehir etmeden gerçekleştiğine göre** belli ki kılavuz tren yanlış zamanda oraya getirilmiş. bi ikinci senaryo hızlı trene kılavuz trenin orda olduğu bildirilmesine rağmen trenin kontrolden çıkıp duramaması olabilir ki düşük bi ihtimal.

ek: bu hatta sinyalizasyon yokmuş bile. yani ne denir...
ölenlere yüce Allah'tan rahmet diliyorum.

bakın dünyanın her yerinde oluyor. bu kadar insan canını vermiş sen hala yetkililer hesap versin de yöneticiler şöyle böyle..

kim hesap soruyorsa o benim gözümde fetö'cüdür. Allah yöneticilerimize ve sorumlularımıza zeval getirmesin, onları başımızdan eksik etmesin.

bir an önce diğer bütün kazalar gibi unutulması dileği ile. hatta bakın ben şu anda unuttum bile.