14 mayıs 2023 genel seçimleri

1 /
Cumhuriyet’in 100. yılına denk gelen seçim. Aynı zamanda tek partili rejimin bittiği tarihte (14 mayıs) yapılacak olan seçimdir. Çıkan sonuçlara göre gazeteler büyük büyük yorumlar yapacak, kazanana göre türkiyede inkılapların tuttuğunu ya da tutmadığını yazacaklardır. İlk turda yüzde 50’yi geçen olacağını beklemiyorum bu iş 2. turda çözülür gibime geliyor.
ikinci tura kalmadan sonuca ulaşılacağını beklediğim seçimin gerçekleşeceği tarih.

Ama tarihi beğenmedim. Tam evlenilecek, piknik yapılacak, arkadaşlarla sabah kahvaltısıyla başlayıp akşama kadar sürecek takılmacaların tarihi değil mi yaa 14 Mayıs? Böyle bahar bahar kokan, "ayy canlı renkleri olan bir şey giysem" dedirten bir tarih değil mi? Neyse artık canlı giyinip oy kullanmaya gideceğiz. Çok eğleneceğiz çoook!
Kim kazanırsa kazansın Kemalist düzen kazanmış olacaktır.

Kemalist düzenin de gösterdiği gün ortada.

100 senelik açlık,, yoksulluk, asayişsizlik, tek tip insan diktalığından; alavi - sunni, kürt- türk, sol- sağ çatışmaları ve fayize batarak batı'ya kul olmuş iflah olmaz bir gidişağat.

Terakkiciler, devletler arası rekabeti ve Hristiyan birliğini göremediler zahar!
Eğer bu tarih kabul edilirse seçim takvimi 60 gün önce başlayacağı için ve seçim takviminden önceki aday belirleme, kanuni itiraz ve aday listesinin kesinleşmesi gibi süreçleri de düşündüğümüzde adayların mart başında açıklanması gerekir. Bunun için de erken seçim kararının bu hafta, en geç önümüzdeki hafta alınması gerekiyor.
Kısacası gün geçtikçe mayıs değil de haziran tarihi daha olası olmaya başlıyor gibi.
Kaldı ki haziran bence de olması gereken tarihtir. Afet bölgesindeki insanları alelacele seçim sürecinin içine sokmamak gerekir.
Keşke anasayal olarak imkan olsa da seçimler ertelense ama mümkün değil.
Kısacası seçimlerin haziranda yapılacağını düşünüyorum.
en kritik bölgelerden biri bursa, evet bursa'yı alalım ekrana.

şu seçim günü gelsin de at yarışı izler gibi izleyelim ekrandan. inanılmaz bir istek var, arzu var. seçim izlemeyi çoğu şeyden daha çok seviyorum. kimin seçildiği gram umrumda değil çünkü. hepsi aynı lacivert.