14 nisan 2021 covid-19 vaka sayısının 62797 olması

1 /
siyasi otorite tarafından tamamının sebebi vatandaşın sorumsuzluğu olarak açıklanan durum. tamamen sebep nankör halktır. kongre salonlarını lebaleb dolduran partililerin bu vaka sayılarında hiç bir sorumluluğu bulunmamaktadır. esasen o salonlar da lebaleb dolu değildir, kamera çekiş açısının yatay olması sonucu öyle çıkmıştır.
84 milyon bundan sorumludur. covid+ olmak yoluyla bir şeyler amaçlanıyor da olabilir belki. ama hep 84 milyon yüzünden.

oysa vaktinde, covid tedbirleri bağlamında, konut kredileri düşürülmüş, uçuşlarda kdv ve alan vergisi sıfırlanmış, konaklama vergisi askıya alınmış, hafta sonu içki satışı yasaklanmış, 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktar yüzde 80'den yüzde 90'a çıkarılmıştı. ama bu nankör halk bu tedbirlere uyamadığı için bugün bu haldeyiz.

her alanda olduğu gibi ülkemiz günlük vaka artışında da birinciliğe oynamaktadır. türkiye masada. yakında günlük vaka artışında brezilya'yı sollayıp ikinciliğe oturmamız, hindistan'a arkadan hafifçe dokundurmamız muhtemel. pek kıymetlü devletlümüz bu rekora da imza atacaklar inşallah.

hindistan: +184 b.
brezilya: +73.513
türkiye: +62.797
Hindistan'ı geçmek için çabalıyoruz. Allahın izniyle o günler de gelecek. Dünya devi olacağız. Kılıçdaroğlunun dokunulmazlığı şu an önümüzdeki tek engel. Onu da hallettik mi marsa gidiyoruz inşallah. Evet.
kural olarak olumsuz haberleri çok takip etmem. ama sözlük vs de mecburen başlıklarda karşılaşıyoruz. tahminim son 10 gündür hergün 40-50 bin pozitif çıkıyor. bu istatistikleri takip eden arkadaşlar tam bir rakam verse iyi olur. günde 60 bin vaka gibi bir sayı gitgite sürü bağışıklığına doğru evrilme olarak görülecek sanırım.
temaslıların izalosyonu aksatılması da bunun bir sebebidir. bir iş yerinde bir kişi de virüs varsa iş arkadaşları temaslı sayılması gerekir ama patron tayfası işi aksayacağı için pozitif çıkan kişiyi temaslı isim vermemesi konusunda uyarıyor. yani potansiyel virüsü yayacak kişiler dışarıda geziyor. o yüzden bir iş yerinde bir kişide bile çıksa hafife alınmaması gerekiyor. 14 günlük kar fena sayılmaz ama yine de bir çok insanın ölümüne sebep oluyor. ölüm olmasa bile covid kalıcı hasar bırakabiliyor.
şu ramazan gününde niyazım inşallah bu virüs tez zamanda def olur gider.
bas korkuyu bas bas bas. hepsi mayıstaki turizm sektörü için. canım sarı kafalı turistler sıcak sularda rahat rahat çıbıldak şekilde güneşlensin diye. kapanın beyler hepsi nataşalar için.