2022 yılı Asgari ücreti

1 /
ortamlarda "gelir vergisi" alınmaması ile hava atacak asgari ücretlilere ve kendilerinin 3,5 tl lik ekmek kuyruğunda neşe ile beklediği videolara şahit olacağız.

asgari ücretin sayı ile ifadesi boş kümedir. önemli olan asgari ücretle hangi hayat standardının sağlandığıdır. haneye giren 1 asgari ücret, 2 asgari ücret, 3 asgari ücret ülkemizde yoksulluk sağlıyor sadece. doktorumuza varana kadar yoksul sınıfındayız. orta direk yok oldu. beyaz yaka paramparça.

20 yıllık cehalet propagandası işte sonucunu verdi. tam da dilediğiniz gibi oldu, 20 yıldır emek verdiğiniz üzere artık bedeniyle emek veren, zihniyle emek veren, üreten, yalnızca tüketen, raflara bir şey dizen, öğrencileri için uyumadan proje hazırlayan, şirketi için emek verip yeni ürünleri küçük karlarla satmaya çalışan, hastalıklara çare arayan, çocukların psikolojisi için emek harcayan, teknolojik olarak biraz daha ilerleyelim diye sabaha kadar kod yazan ya da kahvede oturup emekli maaşı yiyen.... bakın hepsi eşit derece sefil oldu.

bu iktidarın en büyük kaynağı cehaletin hırsıydı. işte o hırs sonunda meyvesini verdi, kifayetsiz muhterislerin zaferidir bu. akşama kadar tek ürettiği şey dedikodu olan, başkasının kötülüğünü dileyen, gündüz kuşağı programlarda şeytanın aklına gelmeyen ahlaksızlıkları yapmış etmişlerin, hatta artık utandan ohh canıma değsin yaptık ettik diyenlerin, kıskançlıktan, öfkeden ağzından köpükler çıkararak nefret ettiği "ama doktorlar neden çok kazanıyor, ama öğretmenler çok yatıyor, ama mühendisler sanki ne iş yapıyor" diye diye diye kalifiye insanları da kendi yanına çekmek isteyenlerin zafer günüdür. başardınız. bu saatten sonra çocuğunun istikbali için azıcık endişesi olan, birazcık öz saygısı bulunan kimse, imkanı olan kimse burada kalmaz. bakalım kimi kıskanıp kime hasetlenip kime kötülük edeceksiniz.
çok güzel bir rakam ancak kiraya zam yapan ev sahiplerine, araçlar için al sat yapanlara da bir müdahale olsun.
bugün bir şahin 50.000 tl, bir ev kirası 4000 tl ise asgari ücretin 4250 tl olmasının bir anlamı yok. önce mal sahibi olanlara göz tokluğunu öğretsin bu hükümet.
İşverene maliyet kısmı çokça konuşuluyor. Nominal zammın maliyeti olmaz. Maliyeti nominal olarak artan işverenin cirosu da nominal olarak artar. Kilosu 4 lira olan şeker, 10 liraya çıkmışsa, elbette şeker fabrikasında çalışan adamın maaşı da artacak.

Erdoğan'ın bahsettiği gibi bayram havası yaratacak bir zam değildir, Enflasyon zammıdır. Bu ahval böyle devam ederse sene sonu o 4250 lirayla işçi ancak kirasını ve faturalarını öder. Yok eğer genel ekonomik durum düzelirse elbette bu zam işçiye nefes aldırdı diyebiliriz.
Yüzde 50 civarı artmış oldu. Çok artsa bir türlü artmasa başka türlü.

Çok artsa işverene maliyeti artıyor, az artsa işçi zaten sıkıntılı, artış az-çok bir işe yaramalı.

İndirimli prim 1.000 TL civarındaydı, açıklanan rakamlara göre indirimli prim 1.650 TL civarında oldu. Gelir vergisine muafiyet geldi, bu da işçiye yansıdı. ( bu olması lazımdı, belki geç bile kalındı)

4.250 + 1650 + yol + yemek.. haliyle bu maliyetler piyasaya farklı şekilde yansıyacak. İşin içinden çıkamayan özellikle küçük esnaf belki eleman azaltacak vs.

Hayırlı olsun diyelim. 2022 daha da zor geçeceğe benziyor.