24 kasım öğretmenler günü

1 /
Başta kuyu abi olmak üzere sözlükteki tüm öğretmenlerimizin, atama bekleyenlerin, mezun olup kpss derdine düşenlerin, halihazırda üniversitede eğitim alan öğretmen adaylarının günüdür. Kutlarım. Eksik olmayın…
Ne güzel gün.. bir seyler ogretebilmek herkesin harcı değildir vesselam...
Lakin okullarda bu konularda hep canımı sıkan bir şey olmuştur.. hediyeleşme.. hele son zamanlarda şu watsap gruplarındaki akla sığmayacak söylemler gerçekten düşündürücü ve son derece üzücü..
Hediye alalım kampanyası başlıyor,sonra başlıyor tartışmalar,ben o kadar para veremem diyenler,ayy bu para çok az ne alınacak o parayla diyenler,valla verenlerin ismi yazılsın veremeyenlerin ismi yazilmasin,ayyy bugunde de para veremeyecek olan yaşamasın!!! Yuuuhh artık ya ... Biz neymisiz beee.. valla o yüzden bu günlerin sartmiscasina kullanmasından hoslanmayanlardanim..
Diyeceksiniz ki eskiden ne güzeldi.. valla benim ilkokulum hiç güzel değildi.. sırf kuzenlerim okuyor diye gittikleri okula yazılan biri olarak zengin muhitte bir okula gitmiştim. Her şey dengi dengine diye boşuna dememişler.. öğretmene araba alan sınıfla,altın set almak için yarışan sınıflarla heba olup gittik.. fakir fakirle arkadaş olacak arkadaş işte o zaman mutlu oluyor insan... Ve fakiri sevmeyen öğretmen olur mu hiç demeyin... Öyle bir oluyor ki... Yani azizim herkesin anne olmamasi gerektiği gibi herkes öğretmen olamasin..
Öğretmen fotoğraflarına bakılırsa buruk bir neşeyle geçen gün. Öğretmen ne yapsın? Hediye almak yasak yazısı gelmiş iki gün önce. Hediye getiren öğrencilerini mahcup etmek de istemiyor. Günü güzel geçirmek de istiyor. Toplu öğretmen fotoğrafında bir sürü karantina eksiği... Günü maskesiz geçirse acaba ben de kapar mıyım virüsü endişesi. Maskeyi hiç çıkarmasa fotoğraflarda çernobil filminden kaçmış gibi çıkıyor. Derslerini işlemek zorunda, aynı gün gelen onlarca eski öğrenci mesajına olabildiğince içten ve sevgi dolu cevaplar da yazıyor bir yandan. Nostaljik duygular, ne de çabuk geçiyor yıllar. Akşam arkadaşlarıyla yemeğe gidip şöyle günü kurtarsalar piyasa uçmuş gitmiş fazla masraf da etmemek lazım ay başına ya yetişir ya yetişmez. Ama gerçekten böyle günde de ne tatlı şu çocuklar.
Ben karantina kısmındayım bu fotoğrafın. Okuldaki yemekli programa zoomdan canlı bağlantıyla katıldım. Pasta kesti arkadaşlar, çok da mutluydular, onlar yerken ben seyrettim, görüntü de donuyordu arada. Pasta bitmeden ders zili çaldı, tenefüste devam ederiz deyip dağıldılar. Zoom ekranını da açık unutup gittiler. Boş kalan öğretmenler odasını seyrettim bir süre. Öğretmenler günü güzel gün. Ama asıl güzellik birbirini seven, ekip ruhu olan öğretmenlerin olduğu motivasyonu yüksek öğretmenler odası. Oradaki paylaşım ve huzur hiç bir yerde yok. Bir de yıllar sonra arayıp sevgi dolu cümlelerle heyecanını paylaşan eski öğrenciler...
Yaptığı Mesleğin kutsallığını benimsemiş tüm Öğretmenler ve öğretmen olmak için atama bekleyenlerin öğretmenler gününü en içten dileklerimle kutlarım.