26 haziran 2022 96. gazi koşusu

1 /
üzücü bir olay da yaşanmış koşu esnasında ve sonrasında.

Yaklaşık 40 bin kişinin takip ettiği müthiş yarışın başına kafa at olarak çıkan 10 numaralı Dollar Man, 1600 geçilirken sakatlandı.

Yarışı bırakmak zorunda kalan Dollar Man’in jokeyi Kadir Tokaçoğlu sakatlanan atının üstünden inerek koşuya devam etmedi. Herkesin buruk bir şekilde izlediği o anların ardından yarışın tamamlanmasıyla Dollar Man’in kontrolleri yapıldı ve arka ayak bileğinde kırık olduğu anlaşıldı.

Genç sahibi Ender Mehmet Karaman’ın ilk atı olan 3 yaşındaki İngiliz safkanın uyutulmasına karar verildi.


git
Koronavirüs salgını nedeniyle 2 yıl aradan sonra ilk kez seyircili yapılan Gazi Koşusu vatandaşlar tarafından büyük coşkuyla izlendi.

Pandemi nedeniyle iki yıldır seyircisiz düzenlenen yarış için hipodroma gelen vatandaşlar, Türkiye Jokey Kulübü tarafından düzenlenen etkinliklerde keyifli anlar yaşadı.

96. Gazi Koşusu'nu Emrah Karamazı'nın sahibi olduğu, jokeyliğini Özcan Yıldırım'ın yaptığı "Secret Power" isimli safkan kazandı.


git
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına 96 yıldır aralıksız düzenlenen dev klasik, saat 17.15’te koşulacak. Veliefendi Hipodromu’nda 22 üç yaşlı İngiliz safkanı, şampiyonluk için kozlarını paylaşacak.

Türk yarışçılığının bayramı bugün… Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına 96 yıldır aralıksız düzenlenen Gazi Koşusu, İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda koşulacak. Saat 17.15'te başlayacak olan dev klasikte, 19'u erkek, 3'ü de dişi olmak üzere toplam 22 üç yaşlı safkan İngiliz atı, 2400 metre çim pistte şampiyonluk için kozlarını paylaşacak.

Koşudan galibiyetle ayrılan isim, sahibine de adeta bir servet kazandıracak. Bu yarışın birincilik ödülü 2.5 milyon TL olarak belirlendi. Kazanan atın sahibi, eğer safkanın aynı zamanda yetiştiricisi ise toplam para ödülü; kayıt tutarları, taksit ücretleri ve at sahibi primiyle birlikte 4 milyon 578 bin 450 TL'ye ulaşacak.

Halis Karataş ile start alacak Final Dance ve Ahmet Çelik ile koşuya katılan Zala Bey, otoritelerce favori gösterilen isimler.


git