29 temmuz 2021 cübbeli Ahmet orman yangını tweeti

1 /
Sanki Allah ayette: ey iman edenler, aklınızı kullanmayınız, demiş de el birliğiyle akıl köreltme seansları yapıyorlar.

Halbuki Allah kuranda diyor ki: biz aklını kullanmayanları pislik içinde bırakırız.

Bir gram aklını kullanma yetisine haiz insan, tekbir getirir, bakar ki ateş sönmüyor, der ki ulan bu hadis falan değil ama yok abi, nasipsizler işte.
Necis Cübbeli tweeti.

Yangın gördüğünüz zaman işinizi gücünüzü bırakın ve insanlık adına yangına müdahale ediniz. Şayet tekbir getiren güruh görürseniz; ruh ve beden sağlığınız için olay mahallinden kaçınız.

Ali şeriati'nin çok güzel bir sözü var konu hakkında:

"Mahallede yangın çıkarken beni namaza çağıran kişi halk ve insanlık düşmanıdır!"

Bununla alay edenlerin de taassupla savunanın da bize gösterdiği şey açık: ülke ayan beyan ikiye bölünmüş. itidalli müslüman kalmamış. bir taraf aşırı akıl/bilim-perest, öteki din. arkadaş bizim kültürümüzde önce tedbir sonra takdir diye bir söz var. nasıl bu kadar savruldunuz, kendinize, toplumunuza, değerlerinize yabancılaştınız anlamıyorum.

lan azıcık mutedil olun. bu ne? her meselede bu kadar ayrı kutuplara savrulmak da nedir? ayrıca toplumu gerdiğiniz için de Allah sizden hesap soracak. ister inanarak ister trollük olsun diye bu kutuplaştırma alevine taşıdığınız her odun sizi de yakacak.

valla size bir diktatör lazım. yeter la sizden çektiğimiz. gelsin bir despot da sizi kedi gibi yapsın. aşırı olanlarınızı törpülesin. hangi görüşten olursa olsun.
Yangın çıkan orman etrafındaki köylerin imamları bu rivayeti bilmiyor mu ?
Ya da üç beş ihvanınız da mı yok o civarda ?

Peki tekbir getirince sönmeyen yangın için kime olan güvenimiz azalsın.

1- Bu sözü söyleyen Resul-i Ekrem'e (sav) olamaz. zira bu imanımızı yok eder.
2- Bu sözü Resul-i Ekrem'e nispet eden raviye ve bu rivayeti eserine alan muhaddise ve bunu aktaran Alime.
Bunlara olan güvenimiz kaybetmek, diğer Ravilere ve başka muhaddislere ve rivayetlerin muteberliği konusunda ilmine güveneceğimiz başka Alimlere danışmanın önünü açar.

hadisi şerif meali içeren tiwit. sizin kafanız mı güzel müslümanlar? suyun söndürücülüğüne inandığınız kadar allah'ın kudretine inancınız yok mu? allah'ın ayetinde ateşin suya dönüştürüldüğü yazıyor. subhanallah. kafayı yemiş, sıcak geçmiş bunların başına herhalde. ateşi suya çeviren allah haşa orman yangınına güç yetiremiyor mu? adam itfaiyeciler su sıkmasın ateşe doğru tekbir getirsin mi demiş? bunu mu anladınız da ağız dolusu bir hadisi şerife sövüyorsunuz? siz kimsiniz? kimcisiniz? neye tapıyorsunuz? deli misiniz nesiniz?
keşke kötü amaçlı yakılan ateşlerin hemen sönmesi için kullanılacak tavsiyeler de verse hoca.
mesela felak-nas okuyorsun, ateşi yakacak kişi gidip teslim oluyor.

tanım: normal şartlarda insan içine çıkmaya yüzü olmayacak kişilerin ülkemizde her kafasına eseni söylemesine örnek tweettir.