55 puanla belediyede muhasebeci olabilen kardeşimizin hikmeti

1 /
hiçbir puanla girdi benim bir tanıdık. tanıdık derken; benim departmanımda çalışan bir arkadaş istifa edip üsküdar belediye'sinde başladı. tam 1 ay oldu. sınav falan yok. ilan çıkmadan kendisine bilgi geldi. belediye kaidelerine göre ilanın belirli bir süre boyunca yayında kalması gerekiyor. arkadaş ilan daha yayınlanmadan işe girdiği ve o süre dolmadığı için ilan yalandan hala yayında. ama bir kişi bile düşünülmüyor pozisyon için, kendisi çoktan işe başladı. sınav falan yok. mesai ücretleri çok yüksek. yılda 2 maaş ikramiyeleri var ve bütün belediye teşekküllerinden P indirimli faydalanıyorlar.
tekrar ediyorum, sınava falan girmedi. henüz yayına çıkmamış ilan için telefon geldi bir "abisinden" o da gitti.

edit: hatta öyle ki, ilan hala yayında olduğu için arkadaşı "muhasebeci" kadrosuna alamamışlar. çünkü kurallar gereği daha o ilanın yayında kalması, yayın süresi sonunda aday değerlendirme sürecinin de tamamlanması ve sonra kadronun dolması gerekiyor. bu süreçler geçmediği için bu arkadaşı başka bir (gerekli süreleri dolmuş) pozisyonla işe sokmuşlar. o pozisyonun da maaşı düşükmüş. kendisine muhasebecilik görevi için vaad edilen ücretle şu anda işe alındığı pozisyonun arasındaki farkı da mesai tutturulmuş gibi göstererek kapatmışlar. birkaç ay daha öyle yapılacakmış. bankalardan maaş anlaşmasıyla alınan promosyon bedeli ile kredisini de kapatmış.

harika sistem değil mi.
İnsanlar şunu düşünemiyor;
Torpil ile haksız bir şekilde birinin yerine işe girdin, aldığın maaş haram, yediğin ekmek haram, çoluk çocuğuna, eşine yedirdiğin, giydirdiğin herşey haram.
Ev mi aldın? Haram. Araba mı aldın haram...

Hayatını haram üzerine bina ediyorsun. Sonra da başına yağmur gibi belalar gelince allaha isyan ediyorsun "allahım! Ben bu kadar acıyı çekecek ne yaptım?
Ne yapmadın ki?
Kaç kişinin hakkına tecavüz ettin. Kaç kişinin rızkına el koydun, üstüne üstlük liyakatin olmadığı halde bir devlet kurumundan yıllarca maaş alarak milyonlarca insanın hakkına girdin.
İslam ahlakı öylesine güzel bir ahlak ki; bu zamanda bu ahlak ile ülke yönetseniz, asla kimse size zarar veremez.
-kpss puanınız biraz düşükmüş, nasıl olacak bu iş?
+tügva'da yoğun çalışıyoruz. Kpss'ye sıkı çalışma fırsatım olmadı.
-öyle tabi. Ya zaten önemli olan puan değil ki? Adam 85 puan alıyor mesela ama kumaş yok. Ne yapayım ben öyle adamı!
+aynen öyle efendim.
-peki hayırlı olsun diyelim o halde.
+teşekkür ederim.