8 mart dünya kadınlar günü

1 /
kutlanan bir şey olmasını hiç anlamadığım.
kurumsal olarak mesaj vermek, kutlama cümlesi, görseli hazırlamak zorunda olduğun bir pozisyonda çalışıyorum. hiçbir özel gün için mesaj yazmakta, yeni mesaj üretmekte bu kadar zorlanmıyorum.
çünkü kutlanan bir şey olduğuna inanmıyorum. kutlamak fiilini içermeyen mesajları da yazmak ya da her sene üretmek çok zor oluyor.

bugünün anlamının ne olduğunun bilindiği günlerin gelmesini diliyorum.
elektronik ticaretçilerin alışveriş furyasına çevirdiği bir günü, kadın silueti ve çiçek içeren salak bir görselle, kutlu olsun cümlesiyle iş olsun diye sosyal medyadan "kutlamak" istemiyorum.

kadının, çocuğun, ailenin ve ayırım yapmaksızın tüm insanların yaşamın her alanında eşit, kapsayıcı, adil koşullara sahip olmasını diliyorum.
eşit, kapsayıcı, adil.
Bir önceki 8 marttan bu yılki 8 marta canlı, dövülmemiş, ciddi bir tacize uğramamış ve tecavüz edilmemiş olarak gelmeyi başardım, level atladım. 8 martım kutlu olsun. Bunları yaşayan kadınlara da geçmiş olsun, Allah yaralarını sarsın zira bu dünyada bunların karşılığı yok. Öldürülenlere de Allah rahmet eylesin.
esasen sosyalist bir tavırla belirlenen gün olup tam adı 8 mart dünya emekçi kadınlar günü'dür. maalesef pek çok şey gibi bu da iğdiş edilerek kapitalizm tarafından bir tüketim ve sömürü vasıtası haline getirildi. her kadının ev kadını dahi olsa bir emekçi olduğu gerçeğinden yola çıkarsak elbette 8 mart tüm kadınların günüdür ve her kadın bir emekçidir. kadınlar bulunduğumuz toplumda hakettikleri yeri alabiliyorlar mı yoksa milyonlarca yıllık tarihsel süreçte hala bir meta olarak mı görülüyorlar ? maalesef ilkini söylemek pek mümkün değil.
Geçen yılın aynısı.
Ceza indiriminde değişiklik yapıldı mı ? Hayır.
Ceza süreleri uzatıldı mı ? Ağırlaştırıldı mı ? Hayır.
Herhangi bir emsal karar var mı? Hayır.
Halen twitter adaleti sağlamada en büyük etken mi ? Evet.

İcraat yapması gerekenler, siyasetçilerimiz de bol ve boş twitler atmakla meşgul.
Ah benim temennilerle yönetilen ülkem.
Bir şeyler değişmediği, farkındalık yaratmadığı sürece bu gün ne günüymüş farkına bile varamadan kendi hayat mücadelesini vermeye devam eden kadınlardan daha şanslı kadınların sosyal medya paylaşımlarıyla kutladığı ve mağaza indirimlerine koştuğu bir gün.

Böyle günlerin konuşulması toplumsal bilincin artması için güzel ama içini boşaltmasak keşke.
Bugün ile ilgili ilk paylaşımım buraya olsun çünkü benim için eni konu bir mesele değil hergün kadın hissedip, hergün kadın olmak ve bunun hakkını, hesabını vermek niyeti ile.. Konuyu neşat Ertaş hocamın sözü ile bağlıyorum..
Kadınlar insandır, bizler de insanoğlu...