abdestli kapitalizm

kapitalizme din sosu verilmiş daha bir süslenmiş hali.

kapitalizmin özellikle "muhafazakarlık" adı altında kurumlarda yer bulması buna mukabil kapitalist anlayışla muhafazakarlığın aynı bünyede mündemiç olması.

kapitalist bir bünye ile dindar bir bünye anı bedende birleşebilir ni? cevabımızın hayır olması lazım ve fakat geldiğimiz nokta bundan farklısını göstermiyor bize.

dünyevileşme uyanık bir müslümanın baş belasıdır. bireysel olarak dünyevileşme ve kurumsal olarak kapitalizm hiç bu kadar milletimizi esaret altına almamıştı. kapitalizm noktasında "tesir altında olan" değil artık başka milletleri/toplumları "tesir altında bırakan" noktasına ulaştık malesef. hangi konuda tesir altına alıyoruz; daha bir kapitalist olsunlar diye. sekülerizm topraklarımıza, etrafımıza daha sağlam yerleşsin diye.

kapitalizme abdest aldırmak tüm iddialarımızdan vazgeçmek anlamına geliyor. bizim iddiamız efendimizin geldiği asr-ı saadet dönemindeki ruh'u yeniden tesis etmek değil miydi? böyle bir gayemiz yoksa zaten müslümanlığımızın hiçbir özelliği kalmamıştır demek ki. nüfus kağıdı müslümanlığı din gününde bize hiçbir fayda vermeyecektir.
devamını gör...
süslenmekten, göz boyamaktan ziyade; olması gerekendir, lazımdır, özellikle türkiye gibi üzerinde türlü oyunların oynandığı memleketlerde dindarların kapitalizm insanı olması şart haline gelmiştir. neden, kapitalizm dinle olur mu? kapitalist nasıl oluruz, fıtratımıza ters diyenlere; ne zaman dindar gruplar maddi güç ettiler, yurt, gazete, kitap elde ettiler saldırılar daha arttı ancak bilgisi olanların dikkatini çekti, bu adamlar haklı deditmiştir. görsel basında yer almaya başlandıkça gerektiğinde taraflı haber * * yapabilmek, savunabilmek, gerekirse saldırmak için güç anlamına gelmiş ve ilerleyen maddi gücün, içine girilen kapitalist piyasalarda söz hakkı elde ettikçe rahatlanabilmiş olunması yeterli bir açıklamadır herhalde.

devamını gör...
müslümanların ilk etapta kapitalizmle kurduğu sorunlu ilişkinin (uzlaşım), 80 sonrası ekonomik dönüşümlerle birlikte büründüğü biçim. bu açıdan abdestli kapitalizmi tartışmadan evvel, türkiyede müslümanların kapitalizme kurduğu ilişkiyi tartışmak gerekir; bu tartışma da ister istemez muhafazakar hassasiyetlerin devlet tarafından kullanılması bağlamında komünizmle mücadele derneklerine kadar giden, uzun soluklu ve özeleştirel bir zeminden hareket etmeli. peki böyle bir tartışmaya imkan var mı; açıkçası şu dönemde çok zor...
devamını gör...
bir eren erdem kitabi.. okuduğumda evet bu çok mantıklı dediğim araştırdığım ve sonucunda yine kitapta yazılan gibi cevap aldim.. fakat yazarindan midir bulunduğu topluluktan midir nedir bilemedim ama bir iticilik var.. ya da önyargılı davranıyorum.. bilemedim..
devamını gör...
kapitalizmin islamileştirilmişi. olmaz diyenler olduğu gibi olur diyenler de var. olur diyenlerin görüşü daha doğru gibi. banka faizine kar payı deyip helal diyeni de gördük, gerektiğinde kredi de alacaksın helal diyeni de. fabrika kuracaksın, işçiye şu kadar vereceksin, kalanı da yardım paketi görür diyeni de. mesele kapitalizm değil, kapitalizmin kötülükleri ve zihniyeti ile ilgili milyonlarca kelime yazılır. ama adam çıkıp kapitalizmi asr-ı saadete bağladığı zaman üstüne helal fetvasını da verdi mi dil lal oluyor. adam kapitalizme abdest aldırmıyor, boy abdesti aldırıyor.
devamını gör...
klasik eski solcu olup da sonradan saçma sapan islami sosyalizm ideolojisi oluşturmaya çalışan bünyenin oluşturduğu laf.kendisine buradan beğenmiyorsan yeniden sosyalizme geçebilirsin diye seslenmek istiyorum.
devamını gör...
asgari ücrete insanları sömürmek için ramazan yardımı yapan, mescit açıp rahat namaz kılmayı sağlayan, rüşvet vermeyi bir mecburiyet bilen, zam yapmadığı maaşlardan arta kalan paralarla karısına kızına audi a8 alan, hacca gittiğinde lüks süitlerde kalan, zekatı 1/40 tan fazla vermeyen hatta vergi zekattan sayılıra getiren, çalışanlarının tüm dini emirlere uymasıyla malını güven içerisinde koruyan ve arttıran ama kendisi har vurup harman savurmayı, müsrifliği kişisel hak bilenlerin dindarları sömürmek için ürettikleri kapitalizm varyasyonu. bir nevi dini mal mülk edinmeye alet etme anlayışı. protestan ahlakı'nı yazan görse ağlardı herhalde.
devamını gör...
ihsan eliaçık hocanın da sıklıkla kullandığı terimdir.
hatta "biz 12 eylüllerde 28 şubatlarda bu abdestli kapitalizm için
cefa çekmedik" demiştir."
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.