açık iletişim

1 /
"ben lafımı ortaya söylerim agaaa. anlayan anlar."

oysa her şeyin sınırı ve ölçüsü var.

şu lafın akabinde, o kadar çok dayak yiyen gördüm ki, sonraki hayatlarında iletişimi, daha makul ölçülerde açık yaptılar. aralık yaptılar, aralık.
açık sözlülük ile patavatsızlık arasındaki ince çizgide, sözünü sakınmayan, kelimelerini kırıp dökmeden seçebilen insanların işi olan iletişim şekli.

tamam, netlik iyidir, hoştur ancak kırıp döktükten sonra neyleyim sizin dürüstlüğünüzü.

neyse ki taş kalpliyim.....*
net insanlar tarafından yapılabilen iletişim şeklidir. öyle alttan alttan imalı göndermeler yapmak yerine mevcut sıkıntıya çözüm bulmak adına her şeyi açıkça dile getirmek isteyen, iletişim kurmaktan yana sıkıntısı olmayan, çözüm odaklı insanların tercihidir. seviyorsa söyler, özlediyse söyler, yanlış bir davranış gördüyse söyler. öyle karnı ağrıyan çocuklar gibi kıvranıp durmaz, art niyet düşünmez. seviyorum net insanları yaa. *
üstü kapalı konuşmanın brandasını söküp atmak gibidir. patavatsız konuşma ile kem küm arasındaki ince çizgide ilerlemek gerekir; açık iletişim için. yapabiliyor muyum? bazen. ama çoğunlukla zile basıp kaçan haylazlardanım.
Hassssstası, aşığıyım. tamam neyse saçma bir giriş oldu.

Her şeyin açıkça, gereksiz tripler atılmadan, üstü kapalı göndermelerle geçiştirilmeden açık açık konuşulduğu iletişimdir. Sen şöyle yaptın'dan ziyade, senin şu hareketin beni böyle hissettirdi'ler ile iletişim kurulur. Doğru veya yanlış yoktur, anlaşmaya çalışan insanlar vardır sadece.

Kankimin kankim olma sebebidir. Ben üstü kapalı anlatıma geçtiğimde 'bi açık anlat ya bak yine' diye açık açık tartaklar, canımdır. Hala ustası olamasam da, öğreniyorum. Öğrendikçe daha şahane oluyor hayat, tavsiye.
Normal şartlar altında oldukça faydalı olacağını düşünürüm hep. Ama hiçbir zaman normal şartlar altında olmaz. İnsanlar güvenmiyor, insanlar şaşırıyor çünkü insanlar içten pazarlıklı. Sinsi ve korkaklar.