acil servis

1 /
bugün bir saatliğine gitmek zorunda kaldığım hastane bölümü. Allah oraya düşenlere merhamet etsin. yarım saat içinde insan psikolojisi bozulabiliyor. Allah insanı sevdikleriyle imtihan etmesin.
enteresan bir uygulama. mesela acile gidiyorsun ölmeyecek kadar iyiysen ya da elinde bir organ parçasıyla gelmediysen yeşil alan denilen bir kısıma yönlendiriliyorsun ortalama bir saat bekleme süren var orada. bana kalırsa sebebi hani bir saat içinde iyileşirse ya da beklemekten vazgeçip giderse diye yapıyorlar. o kadar sabredip doktorun yanına girebilirsen ne büyük mutluluk.
mhrs üzerinden 15 20 gün sonrasına randevu verildiği düşünüldüğünde vatandaşın hastalıktan kurtulabilmek için gelmek zorunda kaldığı sağlık birimi.
zaten acil servislerde de alanlar bulunuyor. yeşil alan sarı alan kırmızı alan. boğaz ağrısına bakan hekim muhtemelen yeşil alandan sorumlu olan bir hekim. bu nedenle de görevinin çok da acil olduğunu söylemek mümkün değil.

yani kimse elinde elektroşok cihazıyla sedyenin yanına çıkmış olan ve yaşama döndürmeye çalıştığı hastayla ilgilenen bir doktora sırtından dokunup "dohtur beğ benim boğzim ağriyi" demiyor.

ne yapsın boğazı ağrıyan vatandaş eczaneye gidip kafasına göre ilaç mı alsın. o zaman da cahil oluyor bu vatandaş, randevu alamadığı için bari br doktor ilaç yazsın da azcık kendimi iyi hissedeyim kafama göre ilaç almayayım diyen de cahil oluyor.

vatandaşa sitem edilmemesi gereken, devlete sitem edilmesi gereken durum. mantar gibi özel hastaneleri dikmek yerine hastaneleri iyileştirse idi ne doktor "ufff çok sıkıldum cahil hastalardan" diye şikayet ederdi ne de vatandaş doktorları rahatsız ederdi.

di mi ama doktorları rahatsız etmemek lazım.
halkımızın büyük çoğunluğunun ne işe yaradığını bilmediği servis. boğaz ağrısının nesi acil ey halkım. bıktım yemin ediyorum ya boğaz ağrısı bakmaktan. bu yapılan terbiyesizlik gerçekten. alemin akıllısı siz misiniz öffff.
hastanelere getirilen ve acilen bakılması gereken hastaların (triaj sınıflandırılması yapıldıktan sonra) ilk bakım ve tedavilerinin yapıldığı bölüm.
show tv'de tanıtımları dönen yeni dizi.
doktorlar'ın fox için yeniden çekimi tutmadı, sonraları önce vatan adında güneydoğu doktorlarını anlatan bir dizi çekildi tutmadı, yakın zamanda kanal d'de yine hastane konseptinde hayat yolunda çekildi, nanay. şimdi bu dizinin ne farkı var ki tutacak? saçmalık. sonra yapımcılar sektör çok zalim diye bik bik ötmesini biliyor. sorun asıl sizde olmasın?