afganistan

1 /
Taliban yönetimine girmesiyle geçtiğimiz aralık ayında kadınların üniversiteye gitmesi yasaklanmıştı. Taliban yönetimindeki ülkede üniversiteler kadın öğrencilerin katılımına izin verilmeden yeniden açıldı. Taliban böylece Afganistan'da yönetimi ele geçirdikleri 2021'de kadınların eğitimine izin veren politikalarını iptal etmişti.

istanbul'da herhangi bir esnaf lokantasının bulaşıkhanesine, tekstil imalathanesinin içine yahut oto tamircisinin arka tarafına geçilse orada sırf sakal bırakmadığı için hayatıyla tehdit edilen fukara peştun, özbek yahut hazara kökenli afgan mültecileri sizlere eşsiz afgan demokrasisinin nimetlerinden bahsedeceklerdir.
üzerinden Fena kara propaganda dönen ülke. sık sık bahsederim, Mevcut iktidarın, cemaatlerin hataları, Özgürlük şu bu adı altında Ateist, kızıl komünist ve laiklerin kuyruğuna takılan seküler yaşam özentisi muhafazakar çocuklarından. Çünkü yukarıda saydığım odaklar interneti iyi kullanıyor, propagandayı iyi yapıyor. Bu aklıevveller de artık sekülerlik özentilerinden mi yoksa salaklıklarından mı ne hemen o koroya katılıyorlar. Hayır daha geçen gün ekşi'de gündem oldu, Katar otelleri Türk kızları ile dolu diye. Bilen gören yazdı hep. İran'da da rejim karşıtı seküler tipler kaçıp gelip Türkiye'de escortluk yapıyorlar. Ha bizim
feminazicikler için böyle şeyler kadının özgürlüğüne halel getirmez, hele kocası emir kipli bir cümle kullansın! Bu ayrı bir dosya, burada bundan fazla değinmeyeceğim. Bunu neden yazdım? Mahfuz'a katılıyorum, Afgan kadınları daha özgür. Ya neyse, bu konuyu iyi bir başlıkta gündem edeceğim önümüzdeki günlerde. Bunların derdinin kadının özgürlüğü olmadığını daha kapsamlı belirteceğim.

Taliban eskiye nazaran özgürlükler konusunda daha esnek bir politika izliyor. Bahsekonu yasağın doğrusu şöyle; git

Şu da Afganistan'dan bir fuar; git

Dİlerim Kızıl itlerin, pentagon yavşaklarının, sekülerizm özentisi embesillerin müdahale ve etkisinin dışında doğru bir özgürleşme yaşarlar. *


Belgesel izliyorum. Afrikalı çocuklar, köyden bir yetişkinin mihmandarlığında kilometrelerce yol gidiyorlar. Ormandan, dereden geçerek... Çıplak ayaklarla...
Bu köpekler, medeniyet timsali bir dinin mensubu değildir, Afrikalı kabilelerdeki medeniyetin dahi zerresi yok bunlarda.
Ayrıca bu kararla ülkemize bir milyon Afgan daha gelecek demektir.
Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban kadınlara üniversite eğitimini yasaklamıştı. ABD medyasına göre Taliban yönetimi kız çocuklarının ilkokul eğitimi almasına da yasak getirdi. Ülkede kadınların camiye gitmesi ve dini eğitimlere katılması da yasak.

git
Bence böyle yasaklamayla olmaz tek tek bir görev listesi yapsınlar mis. Zamanında yapmışlardı mesela o ara tuvalet kağıdı, uçurtma, teyp vs. yasaklanmıştı da biraz esnetmişler sanırım durumu.

Kadının görevleri;

- erkeğin cinsel ihtiyaçlarını tatmin etmek.
- erkeğin açlığını gidermek.
- erkeğin üstünü başını giydirmek.
- erkeğin bezini değiştirmek.
- erkeğin çocuğunu doğurmak.
- erkeğin çocuğu hakkında zinhar söz hakkı iddia etmemek.

Gerisi için MasterCard.

Hiç değilse erkeğe hapsetmiş. Kanarya gibi canııım.