afganistan

12 /
ne var o topraklarda anlamdım günahları ne orda doğan yavruların tarih boyu bir türlü bellerini doğrultamamışlar.düşmaları; ingilizler, kendileri ,ruslar, kendileri ,abd ,kendileri, ... böyle sürüp gidecek galiba
rabbim her şeyin en iyisini bilir.

(bkz: kelebek)
once ruslarla,sonra kendi iclerinde,daha sonra talibanla ve en son amerikayla savasmalari neticesinde 35 yildir hic durmadan savaslarin oldugu ulke,halkinin bu sebepten oturu bildigi en iyi sey silah tutmaktir.sokaklarinda ruslarin mayinlarindan dolayi bolca ayagi olmayan insan gorebilirsiniz,ulkede etnik bolunmusluk cok fazla olmakla beraber,turkmenler-ozbekler-hazaralar-pestunlar-ve aryanlar vardir.
halkin en iyi yaptigi sey uyusturucu yetistirmektir,ekonominin uyusturucuyla dondugunden dolayi sokaklarinda uyusturucu satan insanlari cok rahat gorebilirsiniz ayrica kuzey taraflarda aglayan cocuklara bile uyusturucu verildigi rivayet edilir.

insanligin ne halde oldugunu anlamak icin,kafanizdaki adalet kavramini bir kez daha sorgulamaniz icin,sefalet nedir,sefalette yasamak nasildir tarzi sorularin cevabini bulmaniz icin gidip gormeniz gereken dunya ulkesi.
yeraltı zenginlikleri en körpe ülkelerden biri. abd'nin afganistan macerası bu sebeple kendileri açısından önemlidir. Ayrıca dünyada uyuşturucu için gerekli en çok haşhaş burada ekilmektedir. Kontrolü de bizzat abd tarafından yapılmaktadır. Bu açıdan bakarsak devlet eliyle kara* paranın açıkça dönmesi enteresandır.