Ahiret inancı olmayandan her türlü kötülük beklenir

1 /
Vallahi, dininin direğinin namaz olduğunu söyleyen, ahirette ilk namazdan sorulacağına ve namazı geçtikten sonra diğer sorguları da rahat geçeceğine inanan, iki namaz arasında, cum'a sağatinde ve hacda günah sildiren inanç mensubu 1. yahudi 2. Bunlardan çekiniyorum.

Çünkü bu inanç sahiplerinin günahlarının bedeli vicdanda pişmanlık öğütmek değil. İlkeleri de yok. Dinlerinin önceliği ahlak da değil.
nesi siyasi anlayamadığım açıklama. düz mantık kurmuş adam. kork allah'tan korkmayandan demiş. inanan insanı dizginleyen bir ton parametre varken inanmayan insanla kötülük arasındaki tek engel vicdanıdır. inanan insanın kötülük yapma olasılığı daha düşüktür. hayır bunu nasıl siyasete bağlıyorsunuz ilginç.
Yersiz açıklamadır.
Dinler, genelde toplumları dizginleyip, doğruya ve iyiye yöneltmeyi amaçlasa bile bastırdığın duygular günün birinde seni daha fazla yanlışa sürükleyebilir. Kaldı ki çoğu zaman farklı farklı tarikatlardan etiğe uygun olmayan ahlâksız davranışlar, söylemler görüp duyuyoruz. İyi bir insan olmak kişiye kalmış. Cinayet işlemeyen birisi belki de Allah korkusundan değil hapise girme korkusundan işlemiyor olabilir. Büyük yanlışların, her ne kadar şuan güzel işlemese de hukuksal bir karşılığı ve düzenlemesi zaten var. Küçük yanlışlar için ise kişinin yetişme tarzı, ailesi, gördüğü eğitim önemlidir. Dini ise ancak iyi öğrenirse güzel ahlâkın bir kısmını edinebilir. İbadetlerini yalnızca ucunda cennet var diye yapıyorsa, Allah'ı sadece işi düştüğünde aklına getiriyorsa, kalbinde hoşgörü yoksa o kişiyi din de kurtaramaz gibi duruyor. Dipnot: Neticede kimse Allah değil kesinlik bildirmiyorum.
bir siyasi açıklama. açıklama elbette diyanete ait. diyanet normalde devlete ait bir kurum. ama siz kurum olarak, devletin organı olmaktan çıkıp, siyaset yapmaya başlarsanız. açıklamalarınız da, dini hüviyetten çıkıp, birer siyasi açıklama olur.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Çocuklarımıza daha küçük yaşlardayken ahiret inancıyla ilgili öğrenmeleri gerekenleri öğretmeliyiz. Ahirete inancı olmayan insandan her türlü kötülük beklenir. Onu engelleyecek ne var ki başka. Bu dünyada yaptığı bir şeyin hesabını ahirette vereceğine inanmayan birisi dünyada hangi kötülüğü yapmaz ki" dedi.

git

herkes etrafında, hangi titr, hangi imaj ile dolaşanların ne tür iyilikler ve kötülükler yaptığını görüyor. bu tip açıklamalar artık gereksiz. insanlar kimden iyilik, kimden kötülük geleceğini kestirebilmek için, siyasi açıklamalara muhtaç değiller. o noktayı geçeli çok oluyor.