akademik kariyer yapmak

1 /
tez yazmayı, makale yazmayı, araştırmayı ve okumayı çok seven biri ancak akademik kariyer yapabilir. saatlerce bir sandalye başında oturup okumak ve yazmak ile mutlu olabilecek insan işidir.
okulda bi hocam hep der ki;
"bayansan, bi de boyun uzunsa, üniversiteden mezun ol, ama sakın akademik kariyer yapıcam deme, evlenicek adam bulamazsın, benim gibi ömrünün sonuna kadar bekar kalırsın!!"

doğru mudur bilemiyorum, yaşayarak öğrenicez. *
askerden kaçmak için yaptığım şey. aslına bakarsan çok zevkli. yeni ve uç bilgiler geliyor karşına ilerledikçe. ama ülkemizde bilime yatırım az, akademisyenlerin hayat standardı* pek iyi olmadığından hakkıyla yapılamıyor. hatta yapmak isteyenlerin önü siyasi kadrolaşma nedeniyle kapanıyor. gücü yeten yurtdışına kaçıyor. yetmeyen bi iş bulup, masterı, doktorayı askerden kaçmak için yapmaya çalışıyor.*
netekim büyük fedekarlık gerektirir.
ömrünü biraz da mevki ve rütbe uğruna telef etmek isteyenlerin işi . salt insanlığın faydası için akademik kariyer yapan insan nadirdir zira . akademik kariyer yapmak isteyen insan, pek çok fedakarlık yapmak zorunda . ömrünün yarısını bu işe vakfetmek zorunda, her babayiğidin harcı değil anlayacağınız !