akp gittiğinde her şey güzel olacak sanrısı

1 /
akp giderse her şey güzel olacak düşüncesiyle, akp giderse her şey kötü olacak düşüncesi eşit derecede temelsizdir. akp'nin gidişi yahut kalışı, toplam adalet ve toplam refah düzeyinde kayda değer olumla veya olumsuz herhangi bir fark oluşturmayacaktır. Adalet değilse de, refahın bir parça el değiştirmesi elbette kaçınılmazdır. Ancak toplam refah miktarı gene değişmez.

Mesela ırak ve saddam örneği verilmiş. Aynı örneğe bir de şuradan bakmaya çalışabilirsiniz: saddam ırak toplumuna ne yaptı da ırak halkı amerikan işgalini bile saddam'a tercih etti? Irak'ın mevcut durumu, ırak halkının saddam karşıtlığının sonucu değil, saddam'ın ırak halkına reva gördüğü tutumunun sonucudur. Bu hadise binlerce yıldır belki de binlerce defa neredeyse kusursuz işlemiş bir mekanizmadır. söz konusu mekanizma ırak örneğinde olduğu gibi her defasında aynı ürünü üretmiştir ve üretecektir. Aynı mekanizmayı burada işletip, ırak'ın durumuyla korkutarak farklı bir ürün elde edemezsin. İster beğenelim, ister beğenmeyelim aynı ürün meydana gelecektir.



büyük bir enkaz sabahından günaydın.
bu ekonomiyi kemal kılıçdaroğlu mu kurtaracak ya da cehape'de herhangi birisi mi ? hiç zannetmiyorum.
kaç senedir kaybeden bir muhalefet başkanı halen daha adaylığını koyuyorsa bu işte ben bit yeniği ararım. rezalet cidden rezalet.
akp 'nin senelerdir iktidar olmasının tek sebebi Kemal kılıçdaroğlu bana göre.
giderim en kötü partiye oy veririm yine chp ye vermem.
AKP bugün gitsin ve yerine muhafazakar bir parti gelmesin yarın Türkiye'deki deist, A-teist x ist oranı en az yüzde ellinin üzerinde. Muhafazakar değil de modern görünmeye çalışanlar dolduracak ortalığı. Yani biz artık şallı kızı değil şortlu kızı tartışacağız.
evet AKP gidince her şeyin güzel olacağı garanti değil ama AKP'nin gitmemesi ile her şeyin kötü olacağı garanti. giderse yine bir ümit var... *
Haklı bir söylem.
Ne yazık ki kanaatim kısa süreli bir rahatlama ve sonrasında benzer bir kaostur.

Önce rahatlamadan kastımı yazayım
1. Dinin siyasallaştırılmasından haz etmeyen birçok mümin ciddi anlamda mutlu olacaktır. (İçlerinde ben de varım)
2. Türkiye'min diğer yarısı bu kadar ötekileştirmenin verdiği rahatsızlıktan kurtulacaklardır
3. Birçok insan korkmadan fikirlerini beyannedeceklerdir.

Diğer yandan beklediğim kaos
1. 20 yılda öyle büyük bir zarar verildi ki siyaset ve toplumsal hayata bunun taraflarının kısa sürede uzlaşması ve iyileştirici bir iklimin oluşması mümkün görünmüyor
2. Rövanş almak isteyenler çıkacak. Hafizanallah en büyük korkum bu.
3. Akp gitgikten sonra 6'lı masa olacak sana 36'lı masa! Ülkedeki herkesim bu değişimden nemalanmaya çalışacak. Alsana kaos
4. Akp cenahı çözülmeyecek. İktidarda başarılı olan(!) Bu kesim muhalefeti şimdiklerden daha da iyi yapacak
5. 6'lı masadaki bir partinin siyaset üretme ve yönetme becerilerine sahip kadroları yok. Bunun oluşması yıllar alır. Olan gene bize olur.

Ez cümle akp gittiğinde sevineceğim ama bu buruk bir sevinç olacak.

Ümidim yok.

tantuni cemil bey tarafından
Aklıma ırak'ı getiren sanrı. Kaldı ki tayyiple saddam karşılaştırılamaz bile. Ama işte Amerikan çıkarları söz konusu. Eğer muhalefet iktidar olursa şimdi tayyipe sövenlerin hepsi ağlayacaklar.