alıntı

sözlüklerde olmamalıdır efendim..

yani hepimiz google'ı kullanmak biliyoruz.. internetten hoşuna giden bir yazıyı direk copy paste yöntemiyle "alın ben okudum bilgilendim, siz de okuyun aydınlanın uyuyan güzeller" mesajıyla vermenin ne manası var? ben yapmıyor muyum? yapıyorum.. ama yapılmamalı bence..

ya ne bileyim tamam bi paragraf alıntı yapıp linkini verirsin asıl kaynağın falan.. ama entrynin tamamı "alıntı" çerçevesindeyse sen neyin yazarlığını yapıyorsun? biz niye sana burada cogito yazarı diyoruz?
devamını gör...
bir not-yazı, mehaz verilmişse alıntı-iktibas,
verilmemiş adeta yazana ait bir yazı-not gibi görünüyorsa intihal.

klasik sözlükler olduğu gibi, bizim tarz sözlüklerde olsun, kitap veya makalelerde alıntı sık başvurulan bir yöntem diyelim. kimi çalışmalarda dipnot olarak sayfa altlarında veya bölüm sonlarında bulunur.

hakikaten kimi eserlerde dipnot cinnet ölçüsüne varabiliyor. ana metinden hacim olarak daha fazla dipnotlar, alıntılar yer alabiliyor. yazarın kendine ait düşüncelerinin, cümlelerinin alıntı ve/ya dipnotlar arasına serpiştirildiği bir eser elime geçince ne yalan söyleyeyim kapağını kapatıp kaldırıyorum bir köşeye.

devamını gör...
başlık altlarında gördüğüm tanımlarda genelde okumadığım entryleri oluşturur.

tamam sözlükler bilgi kaynağıdır amenna ama vikipedia da değildirler hani.

oku alıntı yapacağın şeyi, sentezle öyle sun..

tabi bu benim fikrim..
devamını gör...
sözlüğümüzde ne yazık ki en yenimizden en eskimize, hatalı kullandığımız buton.
lütfen forumsal nitelikli içeriklere alıntı butonuyla tanım kılıfı giydirmeyelim efendim.
devamını gör...
ister alıntı olsun, ister çalıntı layıkıyla yapılamayan bir olaydır. nedir layıkı; kopyala yapıştırdıktan sonra kontrol et yazı karekterleri bazen uymayabiliyor değişik anlaşılamayan kelimeler sayılar ortaya çıkıyor, bu da alılntıyı ya da çalıntıyı yapan arkadaşı komik duruma düşürüyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.