al pacino

bir dönem uyuşturucu tedavisi görmüş, bu olayın ardından sesi şimdiki halini almıştır. misal izle dog day afternoon u anlarsın.
ama şimdiki sesi çok daha karizmatiktir vesselam..
devamını gör...
2010 yılından beri amerika'da ve avrupa'da sahne aldığı shakespeare'in venedik taciriadlı oyununu istanbul'da da oynayacakmış.
28 kasım'da duyurusunun yapılacağı al pacino'nun oyunu, ocak sonunda dört gala olarak sahnelenecekmiş. al pacino'yu tiyatro sahnesinde izlemek isteyenler için iyi bir fırsat.

devamını gör...
doğum: 25 nisan 1940, new york

tam adı: alfredo james pacino

takma adı: 'sonny'. bu gençliğindeki takma adı. daha sonra "dog day afternoon"da bu isimde bir karakteri canlandırdı. ayrıca "scent of a woman"ın yönetmeni ona ispanyolca 'şeytan' anlamına gelen 'el diablo' adını taktı.

aile durumu: salvatore (sigorta satıcısı) ve rose pacino'nun tek oğlu olan al, 2 yaşındayken anne babası boşanınca büyükanne ve büyükbabası tarafından büyütüldü. öyle çok üstüne titriyorlardı ki başına birşey gelmesin diye 7 yaşına kadar evden dışarı çıkmasına izin vermediler. küçük al, daha üç yaşındayken büyükannesini eğlendirmek için tv'de gördüğü ünlü insanların taklitlerini yapıyordu.

ilişki: ilk eşi jan tarant'tan julie marie adında bir kızı var. penelope ann miller, debra winger, diane keaton, kathleen quinlan gibi ünlülerle beraberlikleri oldu. şu anda aktris beverly d'angelo ile evli.

eğitim: sahne sanatları lisesi'nden ayrıldı. new york'ta actors studio ve herbert berghof studio'da oyunculuk eğitimi aldı.

önceki işleri: liseden sonra gazete dağıtıcılığı ve sinemada yer göstericilik gibi bir çok küçük işte çalıştı.

ilk filmi: fred coe'nin yönettiği 1969 yapımı "me, natalie" adlı filmde james farentino ve patty duke ile birlikte oynadı.

ödül: 1972'de the godfather'daki rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında oscar'a aday oldu. 1973'de "serpico"daki rolüyle en iyi erkek oyuncu dalında oscar'a aday oldu ve altın küre kazandı. 1974'de the godfather part ii'daki rolüyle en iyi erkek oyuncu dalında yine oscar'a aday oldu, bu kez bafta ödülünü aldı. "dog day afternoon"(1975) filmindeki rolü en iyi erkek, "and justice for all"(1979) filmiyle yine en iyi erkek ve "dick tracy"(1989) filmiyle en iyi yardımcı erkek oyuncu dallarında oscar'a aday olan pacino nihayet 1992'de "scent of a woman"la en iyi erkek oyuncu oscar'ını aldı. 1992'de "glengarry glen ross" filmindeki rolüyle tekrar en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında oscar'a aday oldu, ama kazanamadı. oyuncunun aynı zamanda iki tane de tony ödülü var.

yönetmenlik: 1990 "the local stigmatic" filmini yönetti ve prodüktörlüğünü yaptı. 1996'daysa senaryosunu da yazdığı "looking for richard" adlı filmin yine hem yönetmeni hem prodüktörüydü.

suç: 1961 yılında ruhsatsız silah bulundurmak suçundan tutuklandı.

ilginç: orjinal ismi blink olan müzik grubu irlanda'da aynı isimde bi tekno grubu olduğunu öğrendikten sonra isimlerini "blink 182" olarak değiştirirler. bunun pacino ile ne ilgisi var derseniz, grup 182 sayısını al pacino'nun "scarface"de 'fuck' kelimesini tekrarladığı sayıdan almış.

biliyor musunuz?: 1997'de hollywood ünlüler kaldırımında yer alan yıldızlar arasına girdi.

bunu biliyor musunuz?: bir gün takma bıyık ve güneş gözlüğü takarak beverly d'angelo ile birlikte bir yankees maçına giden pacino, tüm bu önlemlere karşın tanınmasına engel olamadı.

söz: "oyuncu duygusal bir atlet gibidir. ve bu uygulama çok acı verici-benim kişisel hayatım bundan zarar görüyor."

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
bir beyanında baba film serisinin tamamen ticari sebeplerden dolayı çekildiğini, bu sebepten ötürü canlandırdığı rolünde kendini tatmin etmediğini söylemiştir.

oynadığı filmler arasında kendisini en beğendiği filmin "you don't know jack"olduğunu ilave etmiş.
devamını gör...
alfredo james pacino.
oturuşundan, kalkışından, bakışından karizma akıyor adamın.scarface, godfather bu filmleri geçtim. panic in the needle park, serpico, sea of love, me natalie'yi kaç kere izlediğimi hatırlamıyorum.
devamını gör...
insanın kendisiyle arasında tam anlamıyla 45 yıl olması ve masum aslında çocuksu yapısına, simasına rağmen kan dondurabilecek bakışları ile sevdiği aktör olabilir... ailenin bildiğini okuyan asi çocuğu olmak zor...*
devamını gör...
ülke ülke gezip al pacino'yla bir akşam ismiyle söyleşi düzenleyecek yazar.

diyesiymiş ki:

--- alıntı ---

okul ve üniversitelere 30 yıl önce gitmeye başladım. izleyicilerle bağlantı kurmak çok heyecanlıydı. bu söyleşiler canlı tiyatro gibi oluyor ancak canlı tiyatroda eksik olan bir öğeyi barındırıyor; doğallık.

bu söyleşileri her zaman yapabilir miyim bilmiyorum ama bu benim dünyayı görmek, ilginç insanlarla tanışmak ve onlarla yakın ilişki kurmak için elime geçen bir fırsat.

--- alıntı ---

istanbul'a da gelir herhalde, umarım denk düşeriz. *
devamını gör...
the godfather'ı izlemek nasip oldu. sonrası malum. üçüncü filmde aptal yönetmenin bu adamın saçlarına verdiği şekille adamı düşürdüğü maymun konumu olmasa malum hayranlık daha büyük olabilirdi ama film boyu ciddiye alamadık kendisini. yine de severiz, insomnia'daki piiis rolüne rağmen severiz. alnındaki kırışıklıklarıyla al'dır ve paçino'dur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.