alevi ünlüler

1 /
Takvim ve türevi gazetelerin internet sitelerinde yaptığı hangi ünlü nereli ve kaç yaşında haberine benzeyen başlık. Bunun bir tık üzeri seksi fotoğrafları için tıklayınız oluyor.
müslümanlara sonradan yerleşen ırkçılık ve ayrımcılık hastalığının tezahuru başlık. teknik olarak müslüman olan kişilerden bahsediyoruz, her ne kadar farkındalıklar hatta uçurum fikirler olsa bile esas alınması gereken mevzu karşılıklı saygı edeb olmalı ayrımı yine inanç sistemi üzerinden saygısız ve edebsiz sıfatları eşliğinde yapılmadığı takdirde müslüman toplumlar geniş düzen kurmayı başaramayacaklardır.
mahzuni'nin kendisini nasıl tanımladığına bakalım:

... Alevilik gibi dünya kültürlerinin baş tacına oturmuş bir tarihi, üzerine basarak anlatabilmem için kök bilincine ve tarihe vakıf bir kişilik yetersizliği içinde görüyorum kendimi. Ancak buna rağmen, 24 ayar bir Alevi ailesinden gelmekliğimin avantajını kullanarak demek istiyorum ki: Alevilik bir soylu Asya kültürüdür.

Ayıptır söylemesi ben de, ecdadında asimile yaşamış bir Ali evladıyım amma, bu kavrama layık olmadığım için 35 yıl önce ben Alevi olamam ki, dedim ve beni plaklarımdan kasetlerimden duyanlar, Mahzuni bir Sünniymiş de sonradan Alevi olmuş yaygarasını bastılar.

Hattı zatında kültürler ve inançlar genetik bir olgu değildir. Yani babadan oğula, kuşaktan kuşağa, genler yoluyla geçmez. Çünkü insanların din duyguları, kültürel birikimleri, birer biyolojik hadisenin sonucu değildir.

Alevilik de düşünsel ve bilimsel bir olgu olduğu için, böylesine önemli bir ölçüde soy sop, sadece kavramlar bütününü dünyaya yayan ailelerin çocuklarıyla birlikte kutsanmasından ibarettir.

Ben bir İmam Hüseyin evladı olsam, Alevi akait ve şeriatlarına uygun bir yaşam içinde değilsem, Alevi olamayacağımı iddia etmekteyim. Alevi olmak veya olmamak gibi bir keyfiyet insanların kendi özel merakı, özel hazzı içindedir.

git