alfa romeo

stlini, şıklığını, konforunu vs. bilemem ama sırf ablemindeki hac yüzünden pek ısınamadığım araba. ayrıca italyan olması kafadan kaybettiriyor. kadim dostumuz alman (!)araçları dururken yan yollara sapmanın gereği yok.
devamını gör...
şayet satın alırsam babamın beni evlatlıktan reddedeceğini ültimatom olarak belirttiği araba. öyle haçlı arabasına binersen hakkımı helal etmem dedi. ben de baba sözü dinledim, satın almadım, mutluyum, herkese tavsiye ederim.
devamını gör...
yanlış olmasın,alacak olanlar falan olur,tavsiye olsun mahiyetinde yazıyorum.yoksa alfisti olduğumdan falan değil.
italyan aygırıdır kendileri.tutkuyla bağlanırsın.başka arabaya bindiginde zevk alamaz ve alfayı özler olursun,yani alfisti olursun.konforu,performansı,sesi,nefes alıp vermesi,saçları...şey,yani kaportası,bakışları falan bi başkadır.kaza yapmazsaniz kolay kolay sanayiye girmez,yaparsaniz da kolay kolay çıkamazsınız.
çıkma parçası rahat bulunmaz,çünkü piyasada çok yoktur.farkı da budur bence.kaza yaptığınızda italyadan parça getirmek zorunda kalabilirsiniz -ki ben kaldım-. iç dizaynı size bambaşka bi tad verir,içinde yatarsınız bile.bazen çay bardağımı koyacak yer bulamıyorum ama o meseleyi çözcem ilk fırsatta.
viraj denge sistemleri çok iyidir,ankara'dan boluya 50 dk da gittiğimde 200 km ile viraja girdim,bmw 5.20 kenara çekilmişti.yeminlen bak.
ismi bile bi sekildir,juliet lazım juliet dedirttigi olur bazen insanlara.
turbo desteği yoktur ama 7000 devire kadar olanak tanıdığı için tüm subapları açar ve atiklik kazandırır.yarışlarda 2013 model araların bile eline verebilirsin.
ağırdır,savrulmaz/seridir,geride kalmaz.
ayrıca o amblemi kafaya takmayın ya,haç değil o,artı artı.hem araba üzerinden cihat mi yapıyoruz arkadaş,sanki mercedes çok müslüman.*

not:itina ile överim.
devamını gör...
ya sevdiren ya nefret ettiren markadır. sportif kullanıma uygun otomobiller üretir, motor gücü ne olursa olsun.. tarihi boyunca en küçük motor hacimlerinden en yüksek güçleri elde eden markaların başında gelir. diğer markalarda küçük motordan büyük güç elde edilen model sayısı kısıtlıdır, 20 yılda bir o alanda atılımları olur, ama alfanın 102 yıllık tarihinde önemli olan hep güç, yol tutuş, sürüş zevki ve motor sesi olmuştur. 102 yıldır üretilen tüm modellerdeki kıstas budur. tasarım nerede diyeceksiniz? tasarımı genellikle çok çok iyi olan bu markanın arada sırada saçma sapan tipsiz modelleri de oldu zamanında, gerçi ferrari'nin bile böyle modelleri oldu, o da ayrı mesele. diğer bir deyişle alfa firmasının temel yetkinliği* "spor otomobil üretmek"tir. ferrari markasının doğuşu, formula 1'in hayatımızda yer alması alfaya borçlu olduğumuz şeylerdir. cuore sportivo* felsefesi alfayı tanımlayan en basit sözcüktür zaten. içine oturduğunuz otomobilin 50 60 yıl önceki modellerdeki gösterge setini, vites topuzunu, ahşap direksiyonunu, ön ızgarasını gördükçe, dokundukça tarihini yaşarsınız. alfayı bilen ve onu anlayan insanın başka markalarla bu derece bütünleşmesi pek zordur. sadece bir ferrari olabilir, ama ona ulaşmak da zor ve o da alfanın "oğlu" malum.. farklı bir şey değil.

alfa tarihtir kısaca.

1967'de 1300 cc atmosferik motordan 105 hp güç üreten motoru,
1960ların ortasında 2000 cc atmosferik v8 motordan 270 hp güç üreten motoru (ki hala 2000cc'de dünyadaki en yüksek verimlilikteki atmosferik motordur)
1980'lerde lancia deltayla ortak üretilen 2000 cc turbo motordan fabrika çıkışı ayarlarda sadece turbo basıncını 5 bar'a açarak 1000 hp güç üreten motoru
2010'da 1750cc'den 240 hp üreten ve bunu supercharger olmadan yapan turbo beslemeli motoru
alfa üretmiştir. bu konuda almanlar hep övülür fakat mekanikte de aslında italyanlar almanların "çok" adım önünde oldular tarih boyunca. yarış tarihlerini açıp okuyarak teyit edilebilir. zaten yarış tarihi denilince dünyada en çok şampiyonluğu olan markalardan biridir alfa. tek başına 17 tane avrupa turing car* ve hatta dtm şampiyonluğu var örneğin. fiat tarafından satın alındıktan sonra yavaş yavaş yarış olayından el çektirilmek zorunda kaldığı için bu kupalara daha yenileri maalesef eklenemiyor şu an. 4c ile bu başarılar tekrar başlayacak diye umuyoruz alfisti olarak.. ummak bedava..
devamını gör...
çok seri otomobilleri vardır. krank kollarının kısalığı dolayısıyla motor ömrünün standartlardan biraz daha kısa olduğu söylenir. ikinci eli yoktur, distribütörü koçtur.
fiat, ferrari, lancia gibi markalarla aynı otomotiv grubunun mensubudur.
devamını gör...
bir yerde okuduğum yazıya göre amblemi haçlı seferlerini temsil ediyormuş yada otur bişe arabaya gelince güzel gözüküyor ama hiç güven verici bir görüntü değil,en azından benim düşüncem böle
devamını gör...
--- alıntı ---
Amblemin sol tarafında ki bir haç, sağ tarafta ise hıristiyanlığı ve haçlı seferlerini sembolize eden bir yılan ve yılanın ağızında ki de "MÜSLÜMAN bir ÇOCUK!" Almanca bir kaynakta, yılanın ağızındakinin çocuk olduğu yaziyor:
--- alıntı ---
ayrıca peş para etmez bir otomobil, en azından türkiye için.ayrıntıları görmek isteyenler için resimleriyle birlikte geliyor:http://rapidshare.com/files...
devamını gör...
vitrin arabasıdır. orada durunca oldukça güzel, lakin kısa motor ömrü ( motor pistonlarının yatay olup yerçekimi etkisiyle erken aşınması) ve bulunamayan servisi yüzünden türkiye yollarında geçerliliği olmaz. ha bakınca güzel mi? güzel.
devamını gör...
ambleminde birçok anlam gizli olan araba markası.

--- alıntı ---
İTALYAN MARKASI Alfa Romeo'nun ambleminde kullanılan figüre dikkatlice bakın..

İtalyanların ünlü markalarından biri olan Alfa Romeo arabalarının amlebiminde yer alan figüre lütfen bir kez daha dikkatlice bakınız. O figürde yılan bir insanı yutuyor. Figürde ayrıca bir haç işareti yer alıyor..

Alfa Romeo'nun resmi web sitesinde bu figürün anlamı orjinal dilde şöyle anlatılıyor:

"...the right-hand portion shows the Visconti serpent / dragon devouring an enemy." Tercümesi ise şu: "Amblemin sağ tarafı Viskonti yılani / ejderhası tarafindan yenilen düşmanı göstermektedir.."

Peki bu düşman kim?

Bu sorunun cevabı ise "alfa sahipleri platformu" adıyla kurulan, Alfa Romeo kullanan zenginlerin sitesinde yazılı..

Bu sitede ise figürün anlamı orjinal dilde şöyle anlatılıyor:

"The First Crusade was relatively successful and upon returning, a defeated Saracen was placed in the serpent's mouth as a symbol of victory."

Bu sözlerin anlamı ise şöyle:

"Göreceli olarak basarılı olan 1. Haçlı ordusunun dönüşü üzerine, yenilmis bir Müslüman "Saracen" (İngilizce de daha cok Arap/Müslüman'ları tasvir etmekte kullanılır, ama 1. Haçli Seferi, Malazgirt'te basarılı olduktan sonra Iznik'i bir kaç yil içinde başkent yapma şerefine erişmiş Selçuklu Devletine karşı düzenlendiginden "Saracen" Türk/Müslüman anlamina kavusuyor. Zaferin simgesi olarak bir yılanın ağzına yerleştirilmiştir".

Amblemin sol tarafındaki kırmızı haç ise, Haçlı seferine çıkanlara, baspsikopos tarafından ilahi yardımın Hristiyan ordusuyla beraber olması için verilmiş flamanın bir figürüdür. "

Görülen o ki arkadaşlar yeri geldiğinde Dünya'ya medeniyet, iyiniyet ve hoşgörü dersi veren Batı medeniyetlerinin birçok konuda konuşacak sözleri yok..

--- alıntı ---

devamını gör...
tasarım ve motor performansından başka bir numarası yoktur. sağlamlık ve sorunsuzluk konusunda alman otomobillerinin yakınından bile geçemez. yetkili servisi zengin eden arabadır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.