aliya izzetbegoviç

1.
efsane lider. müslümanların gönlünde taht kurmuş ve müslümanlara özgürlük, irade, islami davada sonuna kadar mücadele kaynağı olmuştur.
devamını gör...
2.
"bilge kral" olarak bilinen büyük lider. halkı ve davası adına düşebileceği en zor durumda bile duruşunu değiştirmeyen bir istikamet insanı, sabrın tecessüm etmiş hali...

"düşmanlarımıza tek bir borcumuz var, onlara karşı adil olmak" diyecek kadar alicenap...

devamını gör...
3.
"bir kahraman aradığı esnada karşımıza çıkandır.
aynı zamanda, bizler paranın,lüksün,şatafatın içinde yüzerek önce refahın ve sonra da saadetin peşinde koşan islamcılardan yorulmuşken,bir tek beresi kalın çerçeveli gözlüğü,paltosu ve gülümsemesi ile karşımıza çıkandır.
halkının yoksulluğu karşısında varsıllığı hedeflemediği için herhangi bir boşnak ailesinin,evinin 'dedosu' ya da 'babo'su olabilmiştir aliya"
devamını gör...
5.
müslüman'dır.


dini olarak bir sıfat olmanın ötesinden, bulunduğu her durumda ***** müslüman olmanın, müslümanca yaşamanın ve müslümanca düşünmenin ne demek olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.

düşmanlarının-ki aslında düşmanlar, kapı komşularıdır- tüm mezalimlerine karşı, onları mağlub edip üstün geldiklerinde bile, onlara karşı Allah'ın adaletinin dışına çıkmamıştır.

müslümanca yaşamın, bin bir farklı oyunlarda sınandığı durumlarda bile bir adım ötesine geçmemiş bir bilgedir.

devamını gör...
1925 yılında doğmuş, 2003 yılında vefat etmiş boşnak devlet adamıdır. günümüzdeki (parçalı yapıda da olsa) bağımsız bosna devletinin temelinde harcı olanlardandır. ömrü mücadelelerle doludur. hem komünistlere hem de alman işgali sırasında faşistlere karşı savaşmıştır. tito tarafından sürgünlere gönderilmiş, hapishanelerde çile çekmiştir. buna rağmen yılmamış serbest kaldığında siyasi faaliyetlerini sürdürmüştür. hukuk okumuştur. sürekli araştırmalarda bulunarak, bir devlet adamının sahibi olması gerektiği altyapıyı kazanmıştır. bosna savaşı'nda anahtar bir rol oynamış ve bu savaşın sonunda imzalana dayton anlaşmasında, bosnalı müslümanları temsil eden kişi olmuştur. ayrıca pek çok kitap yazmıştır.
devamını gör...
r.ihsan eliaçık'ın aynı isimli kitabını öneririm. güzel toparlamış ve anlatmıştır.
semada prolog düşünmeye değerdir.
devamını gör...
inancı ile alâkalı mehmet oruç'un enterasan bir yazısını okuduğum şahsiyet.
--- alıntı ---

haydi size göre bazı övülecek tarafları vardı diyelim; "ancak.." kelimesi ile başlayıp, begoviç'in, reformist fikirlerine, dinin akla,zamana göre yorumlanması düşüncelerine katılmıyorum, denilemez miydi? önce, "merd-i kipti..." deyimini hatırlatarak hayranları aliya izzetbegoviç için ne demişler ona bir bakalım:

--- alıntı ---

http://gitt.co/fp34h
devamını gör...
8. ölüm yıl dönümüdür bugün. mezar taşına "cumhurbaşkanı" yerine "abdullah" yazılmasını isteyecek kadar kul'dur Allahına.
devamını gör...
çünkü hep aklımızda tutalım: islam'ın ilerlemesini her türlü ilerlemeyi- sakin ve teslimiyetçi kimseler değil, cesur ve itiraz (isyankâr) ruhlu kimseler gerçekleştirecektir. "*
devamını gör...
'ben bir müslümanım ve öyle kalacağım. kendimi dünyadaki islam davasının bir neferi olarak telakki ediyorum ve son günüme kadar da böyle hissedeceğim. çünkü islam benim için güzel ve asil olan her şeyin diğer adı; dünyadaki müslüman halklar için daha iyi bir gelecek vaadinin ya da umudunun, onlar için onurlu ve özgür bir hayatın, kısacası benim inancıma göre uğrunda yaşamaya değer olan her şeyin adıdır.'


ruhu şad, davası bakidir.

devamını gör...
ben bir müslüman’ım ve öyle kalacağım. kendimi dünyadaki islam davasının bir neferi olarak telakki ediyorum ve son günüme kadar da öyle hissedeceğim. çünkü islam benim için güzel ve asil olan her şeyin diğer adı…

[bilge kral aliya izzetbegoviç]

ruhu şâd, davası daim olsun...
devamını gör...
"yalnızca ilim adamları sayesinde hayatı anlamak mümkün değildir. çünkü hayat fenomen olduğu kadar mucizedir de."
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.