Amerika'nın ülkesini kurtarmak için karşılıksız 1 trilyon dolar basması

1 /
burada bir konuya açıklık getirmek istiyorum. abd bastığı parayı ülke dışına borç ödemesi olarak veriyor, kendi ülkesinde tutmuyor; bu nedenle kendi ülkesinde enflasyona sebep olmuyor. yeryüzünde gıda, ilaç ve petrol alım-satımı dolarla yapılmak zorunda olduğu için dolar değerini kaybetmiyor çünkü bu saydığım malların üretimi devam ettiği için onları alıp satacak doları da ayrıca basmak gerekiyor. peki neden bu malların alım satımı dolar üzerinden? çünkü dolar dünya çapında geçerli bir paradır. sen nijerya'dan, s. arabistan'dan petrol alırken, petro kimya ürünlerini hollanda'dan alırken dolarla ödeme yapmak zorundasın, tl ile alamazsın o malları. bu düzen 1974'te abd tarafından kuruldu ve bu olay abd'nin can damarıdır. abd'nin elinden bu koz alınırsa önce abd ardından bütün dünya piyasaları çöker. çöker çünkü dolar dışında bir şeyle alım satım olursa doların değeri neredeyse sıfıra düşer ve merkez bankalarında tutulan dolarlar çöp olur. peki mesela dolar dışında ne ile olur bu? euro olsun desen gücü abd'den alıp ab'ye veriyorsun o da başka bir kölelik olur. altın desen dünyadaki altın rezervleri 23 trilyon dolarken dünya ekonomisinin büyüklüğü 146 trilyon dolar. yani o kadar altın yok dünyada. bu çözüm bulması çok zor bir konu ve abd bu düzeni kim yıkmaya çalışırsa onun üstüne gidip hükumeti yıkmak için bilinen ve bilinmeyen bütün yöntemleri uygulayacaktır. rusya ve türkiye gibi bazı ülkeler alım satımı yerel paralarla yapmak istedi, türkiye'ye 15 temmuz, pkk'yı destekleme, her yerde yoluna taş koymak gibi ellerinden geleni yaptılar ve yapacaklar. rusya'ya da aynı şekilde; orayı da muhaliflerle, ukrayna üzerinden askeri tehditlerle karıştırmaya çalışıyorlar. bu yola baş koyanın başını verse bile yolundan dönmemesi gerekir. kolay değil ülke yönetmek.
2008 krizinden sonra da basmışlardı ve bu bizim gibi gelişmekte olan ülkelere yaratmıştı bayağı. Her ne kadar ali Babacan tayfası ile Ak partililer kendilerine pay çıkarsa da o dönem genel olarak bizim gibi sıcak para ile dönen ülkelere yaramıştı. 2016dan itibaren paranın suyunu çekmesi piyasadan, bir de sarı çocuk gibi korumacı ekonomi savunucusu gelince bizim gibi ülkeler zarar etti. Politik kavgaları hiç söylemiyorum bile. Şimdi yeniden piyasada para bollasacak. Bu yine bize yarar bence ama karşılığında ne bedel ödeneceğine bağlı. Bedel ödemeden ekmek peşine düşersek zırnık koklatmazlar.
Özellikle 2008 krizinden bu yana tek bildikleri para basmak. Ilave kararlar almasalar dahi merkez bankaları her ay 120 milyar dolar para basıyor. Yeşil mutabakat zamazingosu sebebiyle 90 küsür trilyon dolar basmaya niyetliler. Niyetliler diyorum bence büyük ölçüde niyet halinde kalacak.
Çin kendi digital parasını kullanıma soktu. Arkasından avrupa geliyor. Imf'nin hatta facebook'un dahi digital paraları yolda. Bitcoin vb kripto paraların hacmi 2 trilyon doları buldu. Swift alternatifleri doğmaya başladı. Swift alternatiflerinin yaygınlaşması abd nin dibi vurmasıyla sonuçlanacak. Küresel karışıklıklar yolda. Ben önümüzdeki bir kaç sene içerisinde Çin'in tayvan'ı yutacağını düşünüyorum. Silah imalat kapasiteleri abd'nin 4 katı. Güçlerin dengelenmesi fazla zaman almayacaktır.
Babuş, adamlar bunu 1974'den beri yapıyor zaten. dolar fixlendiği zaman altın ons değeri 35 dolara sabitlenmişti. Şimdi olmuş 1500 dolar. siz türk lirası değer kaybediyor sanıyorsunuz ama değer kaybeden dolar ve beraberinde tüm dünyayı sona sürüklüyor. yakın gelecekte çin'in abd'nin yerini aldığını göreceğiz. silah ve güç doların arkasından ayrıldığı gün, o dolarlar pul olacak. kıçını silmek için kullanırlar anca kenevir parçalarını. hiç bir maddi değeri yok. güç ve sindirme politikası ile paraya hükmettiler. artık konu para değil. para zaten bunlar.
block chain bu sisteme karşı bir motto, bir başkaldırı idi. onu da harcayacaklarını düşünüyorum.
Enflasyon olarak geri dönendir.Normalde borsa İstanbul’a da komşuda pişenden düşmesi gerekirdi ,en azından bundan öncekilerde böyle olmuştu. lakin bu sefer hiç de öğle olmadı.yabancı sermaye tası tarağı toplayıp çıkıyor borsadan. bu arada coin piyasası güçlendikçe reel sektör zayıflayacak,ekonomik krizler derinleşecek toparlanma gecikecektir.devletlerin biran önce kripto para piyasasının pabucunu dama atacak sanal para teknolojilerinin alt yapılarını hazırlaması gerekmektedir.
üstelik birçok abd'li devletin verdiği paraları coinlere ve borsaya yatırdı yani para gene zenginlere gitti. abd'de finansal yardım demek borsadaki kodamanlara para aktarmak demektir. salgın sürecinde insanların dükkanları batarken bu zenginler servetlerini katladır.
Para sistemi üzerindeki doğrudan abd, dolaylı olarak ise yahudi tahakkümünü kırmanın tek yolundan daha evvel bahsetmiştik.

(bkz: ortak dünya parası)

Birilerin önayak olması gerek. O önayak olacak güç elbette Türkiye değil, biz o kumaşa henüz sahip değiliz ancak fitili ateşleyebiliriz.

Eğer devletlerce kabul edilecek bir ortak paraya geçilmezse yerini sanal paralar alacak. Kimse dolar tahakkümü altında yüzyılar geçirmeyecek elbette.