ankara

1 /
Eryaman ın önceki medeniyetlerce isminin emlak ve gayrimenkul cenneti olduğunu ancak zamanla söylene söylene kısaltmaya gidildiğini düşünüyorum.

Soğuk,gri, resmi olaylarına girmek yersiz zira yazın da geldik sıcağı bile sevimsiz.

Bir de malum şehirlerle kurulan bağı deneyimler/hatıralar belirler. Belki de bundan sebep masum bir Anadolu çocuğudur da biz yükleniyoruzdur.
Son dk direksiyon kırdım ama hayırlısı.*
soğuk diyenlerin akdeniz kıyılarında yaşadığını düşündüğüm şehir.
zira istanbul'dan daha soğuk değildir ama daha yaşanılası sakin bir yerdir. yaşamayan sevemez.
fakat yazları aşırı sıcak geçer. nemden şikayet eden insana dahi nem hasreti yaşatacak kadar kuraktır.
orada doğup büyümüş, günün birinde artık ayrılık vakti gelmiş kişilerin içinde hep bir özlem bırakır.
Yemek yemek için girdiğim mekanlarda çatır çatır nargile içiliyor. Közcü üflüyor millet alıyor ağzına.. Elemanda covid varsa günde 200 kişi pert. Ne içenler rahatsız, ne oturanlar mekandan 1 dakika içerisinde çıkmak zorunda kaldım.

Bu arada bakanlığın hemen arkası f for fahrettin bey çıkıp ahkam kesmesin ekranda. Lebabeb'i, nevruzu, nargilecisi, sokak cafeleri, hafta sonu olmayan yasakları evet Türkiye hepinizden en küçük hücreme kadar iğreniyorum, gençliğimi, huzurumu, ruhumu p*ç ettiniz..

Kına yakın!
bana güven veren,. her yönü ile dengeli düzenli memur kenti. İstanbul ile karşılaştırılması doğru gelmiyor. İstanbul kıtaları birleştiren akıl almaz ayrı bir dünya.
İstanbul u gez, ankara da yaşa
hakkında bugüne kadar farklı farklı şeyler yazdım ama yakın zamanda gidip avare avare gezmek imkanı bulduğumdan kendimi tekzip etme ihtiyacı hissettim.

öncelikle ankara'nın gelip geçilen bir yer olmadığını ilk gittiğim anda hissettim. yürüyen insanlar sanki hep oraya ait gibilerdi. bir ben orada yabancı gibiydim. ankaralı imajını biraz gezdikten sonra hemen anladım. istanbul ise daha çok her masada oturan eyşan gibiydi. ankara ise bu konuda daha tutarlı bir yapıya sahip.

ankara'da metronun en yoğun hali istanbul'daki ortalama bir yoğunluğa yakın.

ankara'da gezilecek yer yok. harbi yok ama. yani böyle kültür gezisi falan yapayım diyorsan kesinlikle istanbul'daki bulduğun şeyi bulamazsın. ankara belli yürüyüş rotalarının ve sakince durup düşünmenin şehri. tefekkür de diyebilirsiniz.

yapılaşma istanbul'daki kadar çirkin değil. hatta ilginç bir şekilde şehrin merkezinde hala köy gibi olan gecekondu mahallelerine rastlayabilirsiniz. örneğin hacı bayram'ın arkasındaki gecekondu mahallesi...

ankara akşamının kendine ait bir bohem havası var. insan ankara'da gerçekten kendini çok daha yalnız hissedebilir. bir şeyler yaşama, kendine anı biriktirme telaşına düşebiliyor insan. istanbul'daki yalnız bir insan için daha fazla teselli metodu var. ankara'da bir pilli bebek dinleniyor.

çok fazla devlet dairesi var. gerçekten bıktırıyor. bu kadar insan gerçekten gerekli mi diyor insan. besim tibuk'u bir kez daha minnetle anıyorum. ankara gerçekten bu açıdan tiksindirici bir yapıya sahip.

kısacası böyle. ankara bazı yönlerden kafamdaki tabuları kırsa da, bazı yönlerden de eksilerini artırmış bir yer oldu. güzel mekan...
ulan işimi seviyorum ama bu şehrin belediyecilik anlayışı beni nefret ettiriyor bu şehirden. yan yana bir sürü durak koymuşlar abi şuraya giden arabaya burdan binilir oraya giden arabaya burdan binilir. caanım istanbul böyle mi lan metrobüsle her yere gidiliyor.