apaçık mesajı karmaşık hale getirmek

1 /
saçma sapan tespitimsi. insanın kişiliği, kimliği, ahlakı, becerileri aldığı eğitimle şekillenir. bir ülkede iyi mühendis yoksa o ülkedeki üniversitelerde sıkıntı var demektir. insanı kitap eğitemez. insanı ancak insan eğitir. ülkede dini eğitim sıfırın altında. ahlaki değerler yerine para kazanma hırsıyla dolduruluyor insanlar. medreselerin, dergahların kapatılması bizi buralara kadar getirdi. ama kimse niye böyle oldu diye sormuyor. herkes sorunu alakasız yerlerde arıyor. 1000 yıllık kurumların üzerine beton döktük. üstüne saçma sapan batı felsefesiyle gençlerin kafasını karıştırdık. üstüne kapitalizmin ilahına yani paraya secde ettirdik gençleri. sonra niye hırsızlık, ahlaksızlık bilmem ne.

ne demişler kork allahtan korkmayandan. allah korkusunu da kitaptan öğrenemezsin güzelim.
Bu konuda en sevdiğim örnek asr suresi ve alak suresidir.

Asr suresini bi ara yazmıştım. Alak üzerinden gidelim...

Efendim. Alak döllenmiş yumurta, zigot, embriyo, sperm anlamına gelir. Vs vs... İşte ayetin içinden kromozom sayısını hesaplarsın falan... Son zamanlardaki tefsirlerde de "alak" oldu sana alaka ve sevgi...

Ayet açıkça şunu diyor. İşe yaramaz bir sıvı, bir vücut atığısın nedir bu afra tafra...


Yok bu yetmez değil mi? Yetmiyor....

Bir takım sebep ve sonuçları mevcut. Allah'ın kitabı korunduğuna göre, müslümanların bugünkü durumu göz önünde bulundurulduğunda bozulma nereden o halde? evet rivayetlerden, yani paralel dinden. 14 asırdır şişirmişler de şişirmişler.
(bkz: hurma yemenin kırk bin fazileti)
(bkz: küçük abdestten sonra kırk adım atıp, üstüne havada 4 parende ve peşine 150 sefer çök kalk yapan mümin )

sonuç ise itikadi, ahlaki ve psikolojik bozulmalar.
Çalma, çırpma, vurma mesajı ama içeriği ne? Plajda çırıl- çıplak gezen, erkekleri tahrik edip bedenine dokunmasına izin veren; lakin onlarla yatmayan bayan iffetli midir?

Devletin işadamlarına vermiş olduğu teşvik, hibe, vergi affı, arazi kiralamak peşkeş midir, değil midir?


Çalma, çırpma, vurma, kırma mesajı evrenseldir; ama sınırları ve içeriği tahrif edilmiştir. Peygamberlere gelen mesaj sadece bu dört madde olsaydı, onları kim ciddiye alırdı?

40 yaşındaki bir adama, 23 yıl zaman sürecinde inmiş ve birbiri ile çelişmeyen, anlam olarak eskimeye, değişmeyen bir kur'an var karşımızda. Bu, onu Allah kelamı yapar.

Kur'an'ı Allah kelamı olarak kabul etmek istemeyenlerin amacı budur. Yani, vurma, çalma, iffet, kırma gibi kavramların hudutlarını kendilerin belirlemesi.
klasik arap ve ortadoğu kafasının tezahürü.
en iyi islam ve müslümalıkta anlaşılır.
yaradanın emirleri çok basittir.
çalma, çırpma, yıkma.
bu kadar basit bir mesajla kendisine hitap edilen bir topluluğun
yaşadıları ülkelerdeki en büyük problemler.
hırsızlık, liyakatsizlik, ve yıkım.