araba kullanmayı öğrenirken kaza yapmak

1 /
muhtemeldir. önlenebilir ve önlenemez sebepleri vardır. önlenebilir sebepler üzerinde pek durulmadığı, bize bir şey olmaz yaklaşımı hakim olduğu için pek çok kaza olmaktadır.

3 sene önce eşime araç kullanmayı öğretmeye başladım. ehliyeti vardı ama araç kullanma becerisi yüzde beş seviyesinde bile değildi. bu da ehliyet sisteminin nasıl işlediğine dair bir fikir veriyor. ilk önce ara sokaklarda boş saatlerde günlerce pratik yaptık. öncelikli hedef arabaya hakimiyeti sağlamasıydı. gaz, fren kullanımının otomatikleşmesi gerekiyor. dönüşler nasıl yapılır, kavşaklarda nasıl hareket edilmeli defalarca aynı uyarıları yaparak 2-3 ay bu şekilde geçirdik. sonrasında ana yollara çıkmadan kısa mesafelere gittik. sonrasında ise hep yanında olmak koşuluyla gideceğimiz her yere eşimin kullanımıyla gittik. ben sürekli bilgim dahilinde ne yapması gerektiğini ifade ettim. bu süreç yaklaşık 6 ay sürdü. yani yaklaşık 9-10 aylık bir sürecin sonunda eşimin tek başına araba kullanabileceği kanaatine ulaşınca yine hep uyararak tek başına araç kullanmasına izin verdim. 2 senedir yoğun da bir şekilde araç kullanıyor. çok şükür bu 3 senelik süreçte hiç kazamız olmadı. ve bu süreçte etraftan çokca aşırı önlem aldığımız yolunda laf sokmalar falan işittik. arkadaşlarından, oradan buradan işte ben 3. seferde tek başına çıktım. tek başına çıkmadan öğrenilmez vs lafları. epey baskı yedik yani.

doğrudur. tek başına sürmek de bir eşiktir ve öğrenme sürecinin parçasıdır. ancak oraya hazır olmak gerekir. insanlar çok basit görüyorlar ama altınızda 1 tonluk araç var. bu işin şakası olmaz. özellikle sokak aralarında bir insana, çocuğa çarparsınız, tamamen haklı olsanız bile sizin ve bütün ailenizin hayatı kayar. o yüzden kendim dahil bütün şoförlere önerimdir. sokak aralarında çok yavaş gidin. arkanızdan korna çalsınlar önemli değil. duymayın. aracı kendinizden emin olmadığınız bir süratte kullanmayın. özellikle acemilerde kendini ispatlama amacıyla hızlı araç kullanımı olabiliyor. kesinlikle yapmayın. katil olursunuz. aman.
araba kullanmanın öğrenildiği aracın hasarı durumunda iç acıtmayacak, ayağı yerden kesmesi yetecek tarzda olması gerekliliğini anlatan, meydana gelmesi ise gayet doğal hadise.

allah kaza beladan korusun herkesi...
Temel şeyleri ilk fırsatta öğretmek gerektiğinin göstergesidir.

1- iyice hakim olana kadar yavaş, ekstra yavaş git.
2- bir aksilik olduğunda direksiyonla değil frene basarak müdahale et. Hatta bazen el freniyle. (bkz: drift)

Bu şartlar sağlanınca yine kaza yapılır mı, el mahkum yapılır ama allah'ın izniyle ölümcül kaza olmaz. Allah rahmet eylesin.
kişinin bir daha direksiyona geçememesine sebep olabilir. Allah kimseye vermesin. geçenlerde yaşadığım yerde böyle bir olay oldu. 19 yaşında bir çocuk araba kullanmayı öğrenirken 3 yaşında bir çocuğa (kuzenine) çarptı. çocuk öldü, araba kullanmayı öğrenen hapiste. çocuğun annesi babası kafayı yemiş halde. Çok çok büyük imtihan, Allah yardımcıları olsun.