arka dörtlüyü dağıtamayan öğretmen

1 /
meslek lisesi öğretmenidir. o dörtlüyü, meslek derslerine giren, bölüm şefi dışında kimse dağıtamaz.

ilm-i elektrik tahsil ederken, sınıfımızda dört tane hayvan eti yemiş vardı. arka sıraları öyle sahiplenmişlerdi ki, bunların oturduğu sıralara yakın 3-4 sıra da, smaug'un çorak toprakları misali boş bırakılırdı. sınıfta yaptıklarını, şuraya yazsam, sözlükten ihraç edilme sebebidir, ama onları ihraç edemedi milli eğitim.

bunları tanımayan her yeni öğretmen, bir kaç ders bunlara diş geçirmeye çalışır; sonrasında pes eder, "yeter ki derslere girmeyin, sizi yok da yazmayacağım" diyerek, anlaşırdı bunlarla.

yani öğretmenlik bir durum yok burada. dağıtamayana değil, dağıtılamayana bakmak lazım.

bu dörtlü, liseden sonra, işlerinde çok başarılı oldu, orası da ayrı. biri bir kavgada, birini öldürdü. ama illa ki hafifletici sebeplerden istifade etmiştir. biri, kadın satıcısı oldu. öteki bir barda fedai olarak profesyonel hayata atıldı, ama sonrasında kendi ailesini* kurmuş, esnafın, tüccarın haracını yiyormuş. sonuncusu da, üsküdar-talimhane hattında minibüsçü. hatlı minibüsü papacığı almış.

kızmamak gereken öğretmendir.
bir sınıfı hizada tutma amaçlı yapılması gereken en önemli tavrı ortaya koyma amaçlı daha sert önlemler alacak öğretmen hareketi.

O arka dörtlü sizi dağıtacağım.. !