arog

1 /
gelişerek günümüz çağına ulaşma teması o kadar mantıksız ki ancak bir çocuktan gelebilir böyle bir fikir. Alet edevat kullanarak kendi çağına erişecek ve ceku'yu kurtaracak. Bir gram mantık yok ama komedi filmleri böyledir zaten. O yüzden mantık aramayıp komedi ekseninde değerlendiriyorum: bence ülkede çevrilmiş en başarılı üç komedi filminden biri. Hatta bazı sahneler var ki halen daha izler izler gülerim.

Ben 40 yaşındayım, benim dünyayla ilgili bilgim kutuplar hariç yüzde 78 - yüzde 79

Bence güzelliğini annesinden alsın, benim de o pratik yanlarım var, o pratik yanlarımı alsın.
Cem yılmazın caravaggio nun narsist tablosuna gönderme yaptığı filmdir.. Taşo ile arif arogandan sürüldükten sonra yabana gezerken bir su kenarına gelirler.. Su kenarında medeniyet kurma konusunda aralarında bir tartışma yaşanır.. Taşo bu sırada bencilce sanane arkadaş istediğim yere kurarım medeniyetimi diyerek bencilce konuşur.. Tam bu sırada anılan tablodaki kişi gibi suya bakmaktadır.. Arif de kendisine tablonun da ismi olan narsist yakıştırmasını yaparak oradan uzaklaşır..
favori sahnem: geçmişten arifin gürcan marketi aradığı sahne. her replik muhteşem. ama özellikle who are you ya ? ile başlayıp why the fuk are we speaking english bölümüyle devam eden kısmı her izlediğimde gülüyorum.

kemalist zihin yapısının kolay kolay anlamayacağı göndermeler vardır.

zekice yapılmış kılık kıyafet yasağı, darbe eleştirisi vs bulunmakta.

--- alıntı ---

--! spoiler !--

arif ile ceku yeni doğacak bebekleri üzerine konuşuyorlar. ceko “inşallah arif, çocuğumuz sana benzer” diyor. arif de “yok benzemesin zor geçer hayatı” diye yanıtlıyor ve hayale dalıyor. hayalinde karşısında bir güvenlik görevlisi “çocuğunuz bu kılıkla okula giremez” diye parmak sallıyor


--! spoiler !--

şehirde birkaç ayda tüm çağları atlatmak için acele bir modernleşme hamlesine girişmesi
eline futbol topunu alıp “beyler buna top denir” dediği sahne kastamonu'da efendiler buna şapka denir repliğini anımsatıyor.

yamyam gibi inşa ettikleri şehri yıkan adamlar sonrası ise ''bu darbe bizi 10 yıl geriye götürdü'' repliği muazzam.