artık evlenmek çok kolay

1 /
Tabii canım, içi döşeli bir ev, kıyak bir meslek, sağlam bir bineğin olmazsa avucunu yalarsın.

Hele hele zamanın müslümanlarına hiç aldanma, paran, pulun yoksa sana kız- mız vermezler. Millet mutevazi hayat satıp lüks hayat yaşama derdinde.
Alım gücü bir beş on yıl önceden daha kötü olduğundan dolayı,ilk başta maddi olarak daha zor diye düşünülebilir fakat bu maddiyeti arttıran unsurlar pandemide azaldığından dolayı kolaylığa dönüştü diyebiliriz. Mesela, korona var düğün kına gecesi olmaz, kuaföre gitmemeye çok rahat bahane bulunur öyle eşya bakıcaz diye büyük bir grup başına toplaşamaz.aileler arası çok fazla gitme gelme yaşanmaz. ya da başka ne ritüel varsa hepsine korona bahane edilebilir. az kişiyle dümdüz nikahla aradan çıkabilir. oldu bittiye getirilebilir. Oyuzden evet, pandemide kolaylaştı.
Bence de kolay. Evliliği sorun haline getiren yaklaşım rituel olayı. Yurtdisinda evlilik tamamen hukuki bir iş, düğün falan yok iki kağıt götürüyorsun ilgili kuruma hadi evlendiniz o kadar. Düğün ev eşyası falan tamamen Türkiyede varolan şeyler. O yüzden hep derim Türk kızıyla evleneceğime ölene kadar elimle evli kalırım daha iyi.
Tamamiyle yanlış olduğunu düşündüğüm bir önerme. Şu zamanda evlilik yapmak hem manen hem de madden çok zor. İnsanlar bu şartlarda evlenirse zaten yıllarca ödeyecekleri borçların yüzünden yıpranıp yine boşanırlar. Ülkemizdeki ekonomik durumun kötü olmasından dolayı insanlar buna cesaret bile edemiyor. Ayrıca bir iş bulma ve birikim yapma zorunluluğu yüzünden 30' lu yaşları görmeden evlenmek imkansız. Hal böyle olunca da başlıyor üzümün çöpü, armudun sapı davası.
Bence tam tersidir. Özellikle akıllı telefonlar sosyal medyanın son 10 küsur yılda yaygınlaşmasıyla kızlar evlenmiyor evlense bile hemen bıkıp daha iyi birini bulma umuduyla boşanıyorlar. Eskiden kişiler erken yaşta evlenir kısıtlı bir dünyası olduğu için de evlendiğiyle yetinirmiş. Kapitalizmin son ürünü olan sosyal medya yüzünden insan ilişkileri de çabuk tükenir ve doyumsuz olduğu için artık evlenmek de evliliği yürütmek de zordur.