Aşı tedarik krizi

1 /
herkesin kendine müslüman olup önce kendi ülkesine yapması ; üretici firma veya ülkenin para veya başka güçle sıkıştırılıp zaten sınırlı üretimde olan aşının yönünün kendilerine çevrilmesi sonucu diğer ülkelerde görülen sorun. paranla dahi alamıyorsun mereti.

ağustos eylül gibi kendimizinkini çıkarırsak kimseye muhtaç olmayız inşallah.
an itibariyle ülke olarak içinde bulunmaya adam olduğumuz durum.
Sanılanın aksine şu an bence böyle bir durum yok. Benzer nüfuslu ülkelere kıyasla aşılama oranımız çok belirgin bir düşüklükte değil. Hele ki toplumdakicaşı karşıtlığı düşünüldüğünde iyi bile sayılabiliriz bazı ülkelere nazaran.

Ve fakat böyle giderse önümüzdeki birkaç ay içerisinde yaşamamız mümkün olan krizdir. Belki benim kuruntumdur, belki görüştüğüm kişiler yanlış biliyorlardır şakin çin aşısı hususunda ciddi sıkıntılar mevcut. Kolay kolay da aşılacağa benzemiyor. Söz verilen aşıların ülkeye girişi yaz sonunu bulabilir.

Sayın bakan bu sebepten hep mesafeli durduğu Rus aşısını hızlıca gündeme aldı. Fakat benim görüştüğüm kişiler ve mesyadan anladığım kadarıyla o da yağdır mevlam tadında gelmeyecek.

Burada kötü olan iki büyğk tedarik kaynağımızın da öngörülebilirliği düşük ve çok değişken aktörler olmaları. Umarım dengeler sık değişip de yaz boyu aşısız kalmayız. Şu an ramazanın tesiriyle belki çok umursanmıyor ama tüm dünya sokaklardayken evde tıkılıp kalmak bu ülkede çok şeyi değiştirir ve hakikaten acı olur.