astım

1 /
Aylarca öksürerek dolaşmaya sebep olabilecek rahatsızlık. 2,5 aydır geçmeyen öksürüğüm nedeniyle gittiğim 17374782. Doktorun koymuş olduğu tanı. Yaşamı aşırı olumsuz etkiliyor. Aylardır ne çektiğimi bir ben, bir Allah biliyor. Çeşitlerine henüz hakim olamamış olsam da doktorum tarafından covit sonrası tetiklenen bir astım olarak tanımlandı. Tam olarak neyin içinde olduğumu bilmiyorum ama öksürmekten artık kalbime ağrılar girdiğini biliyorum.
Bronş dediğimiz akciğer içi hava yollarının mikrobik olmayan iltihabi bir hastalığı. Her yaşı etkileyebilen hastalık, kontrol altına alınamadığında günlük aktiviteleri ciddi olarak kısıtlayabilen kronik bir hastalığa dönüşüyor.
Genetik zemini olan hastalarda sigara, duman, hava kirliliği, polen, alerjenlerle ilk karşılaşma sonrası önce sensitizasyon gelişir. Bu etkenlere zamanla maruziyetleri sonucu hava yollarında inflamasyon ve obstrüksiyonla giden kronik bir hastalıktır. T helper 2 hücreleri rol oynar. Hastalığın semptomları öksürük, dispne, göğüs ağrısı, wheezing(hırıltı). Tanı klinik olarak konur. Reversible bir hastalıktır. Pef testinde fev1/fvc 80 altındadır. Reversibilite testinde geri dönüş 200 ml ve yüzde 12’ nin üzerinde ve reversible’ dır. Grafi diğer hastalıklardan ayrımı için istenebilir.
yediğimiz gdo'lu yiyeceklerin bu hastalığı tetikleyip, hasta sayısını artıracağı aklıma gelmezdi. Ülkemizde her 100 erişkinden 5-7’sinde, her 100 çocuktan 13-15’inde astım hastalığı görüldüğü istatistiklere girmiş. bunnarı neden yazıyom? kükürtdioksit yüzünden. ne alaka mı? avrupa birliği standartlarının üzerinde kükürtdioksit olduğu tepit edilen ihraç ürünü kuru kayısı ülkeye geri iade edilmiş. ee tabisi iç piyasaya sürüldü. bağlantıyı kurabildiniz mi? yedik mi? kesin lan.
nefes alamamanın, ve soluksuz kalmanın nasıl bir şey olduğunu iliklerde hissettiren hastalık. düşman değil misli canlıya vermesin rabbim.

allerjik bronşit tanısının astıma çevirme safhasında 5 yıl süren aşı tedavisi ile yaşımın genç olmasının verdiği avantaj en çokta takdiri ilahi ile atlattığım bu hastalığı. *hava alarak yaşamak, nefesi yarım alarak gecelerin kara kuyu olması ve gögüsteki o müthiş ağrı öldürmez gerçekten süründürür. şimdi yalnızca allerjik rinit olarak öpüp başıma koyduğum eseri ile beni terk etti. buna şükür bu güne şükür.
dün sabah doktorun bana koyduğu teşhis...

resmen koydu abi...

başlangıç dedi...

sigara dedi...

bu şehirden git dedi...

astım ne lan!!!