aşure

1 /
Bir yemek olarak muhteşem ötesidir.

Ama sunnilerin yavşallığıdır. Yahu şunu muharrem ayında yemeyin ve yapmayın artık yahu... ulan alevi, caferi milyonlarca insan matem içinde senin derdin tatlı yemek. 1 ay sonra yesen ölür müsün?

Aşure kaynatılırken nasıl mis kokar bilirsin. Bütün mahalle bu mevsimde aşure kokuyor. Öteki taraftan insanların acıları var. Bu nasıl bir saygısızlık aklım almıyor.
Turistlerin okuduğu şekliyle “Nuh’un pudingi”

Neyse “Aleksandre confused” ifadesinin yanında çok iyi kalıyor, uzatma işte kleo!

Efendim kendimi bildim bileli annem bunu pekmezli yapar ben de sevmezdim. Sonra bir de pekmezsiz olanını keşfettim ki hayat daha anlamlı hale geldi.
Tabi evde kazanla pişip de kase kase durunca burun kıvırıyorsun lakin memleketinden 1000 km ötede okul okurken plastik lokma kabının içine konulanlar bile sana kendini mary antoniette gibi hissettiriyor.

Seneler evvel yeni yeni eve çıkmışım, aşure zamanları. Çok yakın bir arkadaşımla canımız aşure istiyor ama yapanımız yok. Artık belediyeler hangi gün aşure dağıtımı yapıyor diye araştırma yapar hale gelmişiz, hani gözümü karartıp Ümraniye’ye bile gidebilirim o derece. Sonra bir an durdum ve dedim ki “kleo artık kendi evindesin, sen de yapabilirsin!!”

Arkadaşıma dedim ki “Batuhan aşure işi bende canım, ben seni aşuresiz bırakmam...”
ve sonra bir liste yaptım. Listenin ilk sırasında bilin bakalım ne vardı: tencere!
Neyse işte modifiye Şahin yapar gibi gidip bir sürü malzeme aldım ve yaptım.

Yaparken ufak bi planlama hatası yapmışım yalnız. Annem bana dediydi “kızım sakın bir çay bardağından fazla koyma” diye.
Tabi yer mi mısır’ın eli bol kraliçesi!!
“Ulan bu kadarla aşure mi olur” diye diye her şeyden bardak bardak koydum. Yemin ediyorum neredeyse tencereden taşıp traverten gibi aşure basamakları olacaktı mutfakta, zor atlattım.

Efendim siz siz olun tarife bağlı kalın. Benim gibi altın standardını terk eden FED’in doya doya dolar bastığı gibi malzemeleri bol bol koymayın.
Suya girince cidden çok şişiyorlar...