atari

doksanlı yıllarda çocukların tek meşgalesi, karne hediyesi japon icadı olduğunu tahmin ettiğim oyun aracı.öyle şimdiki gibi bilgisayarlarda cdlerde filan değil komşunun çocuğuyla arada değiştirilen oyun kasetlerinde saklıdır oyunlar ve iki de bir bozulan kolları vardır...kızlar daha çok super mario, popeye erkekler ise tank, mortal kombat ı tercik ederlerdi...
devamını gör...
1972'de kurulan oyun bilgisayarları,oyun konsolları ve video oyunları alanlarında faaliyet gösteren şirket. türkiye'deki eski oyun konsolları atari adıyla anılır ki bu kullanımın doğruluk seviyesi traş bıçağına jilet demek ile aynıdır. 1976 yılında aol warner tarafından satın alınmış sonra gayrimeşru evlat gibi sokağa bırakılmış sonra hasbro'nun eline geçmiş,infogrames bu şirketi hasbro'nun elinden kapınca infogrames'in himayesine girmiştir. infogrames efsaneye saygı amacıyla bazı ürünlerinde atari markasını kullanmıştır. sonra hasbro tekrar atari'yi elindeki isim haklarıyla beraber almıştır.

(bkz: evinize koşun atari ile coşun)
devamını gör...
babaların çocuklarından daha fazla oynadığı geçmiş zaman oyuncağı..

- hadi baba ben de oynayayım?
- dur evladım uçağa yakıt alayım sonra sana veririm..
devamını gör...
dostluğa kardeşliğe, paylaşıma azla yetinmeye vesile olan alet. kaset değiştirirdik komşunun oğlu suphi'yle, bakkal rıfat amcayla, ben bundaki oyunları oynadım, sende ne var diye sorar ayak üstü hasbıhal ederdik. nerde azizim o günler, şimdi millet diline dolamış kol bozuk...
devamını gör...
--- alıntı ---

bir dönemin efsane video oyunları yapımcısı atari şirketi iflas etti. şirket, iflas koruma başvurusunda bulundu.

yeni teknoloji karşısında tutunamayan 40 yıllık video oyunu şirketi atari, iflasın eşiğine geldi.

abd’li atari firması, yeniden düzlüğe çıkmak için iflas koruma başvurusunda bulundu. bu sayede, firmanın borçları mahkeme garantisi altında ertelenirken, yeniden yapılandırmaya gitmesine de izin verilecek.

fransa merkezli ana firma atari sa’dan ayrılmak ve kendi başının çaresine bakmak isteyen atari’nin son çaresi, dijital ve mobil platformlarda iş yapmaya başlamak. böylece atari adını taşıyacak lisanslı ürünlerin arttırılması planlanıyor.

atari’nin ilk hedefi, bazı ürün haklarını satın alacak meraklılar bulup beş milyon dolarlık borcunu ödeyebilmek.

bir döneme damgasını vuran efsanevi video oyunu tasarımcısı şirket, 1999 yılında bir fransız firmasına satılmış, o günden bu yana hiçbir kar elde edememişti.

atari’nin bilinen oyunları arasında pong, asteroids, centipede, missile command ve tempest bulunuyordu.

--- alıntı ---
devamını gör...
iflasını bir hafta sonra öğrendiğim şirket.büyük bi üzüntüdeyiz.fifa 97 öksüz kaldı, 90 tank öksüz kaldı, evde yatıyor.
devamını gör...
küçükken benim bir tane vardı.
joystikli olanından. içinde bir uçak oyunu vardı.

pembe bir platformda geçen 2 boyutlu bir oyun. ismini hatırlasam oynayacağım ama hatırlayamıyorum.
pembe dediysek ilerleyen bölümlerde renk değişiyordu ama önce pembe başlıyorduk.
devamını gör...
sene 1991 yada 1992 bayram harçlıkları yetmeyecek kendisini alabilmek için mezarlıkta su sattığım elimde keserle mezar eşelediğim ve sonunda parasını biriktirdiğim kara kutudan hallice oyun konsolu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.