atatürk olmasa idi babam kim belli olmaz idi

1 /
atatürkçülerin diline pelesenk olmuş mısradır...

bunu söylemelerinin en büyük nedeni, atatürk'ü eleştirecek kişinin ''aman anneme laf gelecek galiba'' diyerek atatürk'ü eleştirmekten geri durması için ona ani ve küfürümsü şekilde yüklenmek, lafı ağzına tıkmaktır...

tabiki bu durum eleştirenlerin eleştirilerinin büyük oranda haklı olduğunu gösterir...
atatürkperestliğin başka bir versiyonudur. ifrat ve tefrit noktasını ıskalamayı becerenlerin toplandığı ideoloji görüntülü bilgi kirliliğidir. atatürk olmasaydı enver paşa olurdu, enver paşa olmasaydı çerkez ethem olurdu, çerkez ethem olmasaydı, sütçü imam olurdu, sütçü imam olmasaydı, kazım karabekir olurdu, kazım karabekir olmasaydı muhtemelen ben olurdum, ben olmasaydım sonucunu düşünmek bile istemiyorum gibisinden düşünülebilecek bir varsayı.
amacından çarpıtılmış sözdür. en nihayetinde bu söz, Mustafa Kemal Atatürk'ü karalamaya çalışan o malum zihniyete karşı söylenmiştir. Ama ne hikmetse bugün bir çok kesim bunu üzerine almaktadır. Belki de kendilerini o malum zihniyete sahip gördükleri için, belki de Atatürk'ü sevmedikleri içindir. Ama akla ziyan bir durumdur..
atatürk ile ilgili en büyük yanılgı olan, ''eğer o olmasaydı şu an adımız, nicholas olacaktı'' zihniyetinin mamuludur. tüm arap ülkelerini ingiltere çatır çatır işgal etmiş ve himayesine almışken, bugün dahi kimse bunu inkar edemezken hiçbir arap ülkesindeki ahmed'in, mehmed'in adının nicholas, tobias veya mattheus olduğu görülmemiştir. bu tartışma da burada kapanmıştır.
esasen yazanın kim olduğunun pek de önemli olmadığı bir şiirdir zira neredeyse tüm kemalist kesim şiire taparcasına ve coşku ile sahiplenmiştir.

tecavüz olayları ise neredeyse bütün savaş dönemlerinde; haçlı seferleri, moğolların işgali, birinci dünya savaşı, ikinci dünya savaşı ve kıbrıs savaşı da dahil olmak üzere istisnasız hemen hemen tüm savaş bölgelerinde yaşanan bir olaydır ki bu da insanlık suçudur, bu olayı siyasi gerekçeler ile kullanmak ise apayrı bir insanlık suçudur.

Değerlendirmeleri bu konuları da dikkate alarak yapmak daha anlamlı sonuçlara neden olabilir.
bu sözün içinde geçen bir şiiri neyzen tevfik'e ithaf edenler olmuştur ama aslında ilgisi yoktur, 80'li yıllarda bir emniyet müdürü yazmıştır. edebi bakımdan çok zengin olmamakla beraber atatürk düşmanlarına sağlam laf çakmaktadır. yunan ve ermeni işgali altındaki bölgelerde meydana gelen tecavüzleri de diikate alarak okumak daha anlamlı olabilir.