atatürk ün izinde ve gölgesinde damal şenlikleri

1 /
bu sene hava muhalefeti nedeniyle atatürk'ün yüce silüeti iki hafta geç çıktığından iki hafta geciken şenlikleri. hava muhalefeti nedeniyle gecikti diyor gazete. ancak ben bu gecikmeyi akp iktidarına bağlıyorum. ulu önder atatürk'ün ilke ve devrimlerini içselleştiremeyen, cumhuriyetimizin temel değerleriyle her daim kavgalı kişiler bugün egemen durumda.

bununla kalmayıp bugün ülkemizde ne kadar atatürkçü varsa ergenekon olduğu iddia edilen binlerce sayfalı iddianameli bir dava ile içeri alınıyor. ulu önder atatürk'ün ismi gençlerimize unutturulmaya çalışılıyor. böylelikle ülkemiz bir korku imparatorluğu haline getiriliyor. ulusal duyarlılık sahibi aydınlarımız da bu gidişe sessiz kalıyorlar. irticayla mücadele etmek neredeyse bir suç haline geldi. yakında laiklik ilesi de suç olacak. bütün bunlardan daha elim ve daha vahim olmak üzere laiklik gündemden düşünce chp'nin oyunun artması gözlemlenmekte. başörtülü kadınların sayısı da artmakta. eşi başörtülü birisi cumhurbaşkanı olmuş ve ulu önder atatürk'ün koltuğunda oturmakta. cumhuriyetimizin temel kurumlarını bir bir ele geçirmekteler. bütün kaleler düşmekte. kit'ler üç beş paraya ele güne peşkeş çekilmekte.

bu kadar olumsuzluk karşısında ulu önder atatürk'ün yüce silüeti de kızdı ve silüeti iki hafta geç çıktı. ben olsam ben de geç çıkardım. silüetin iki hafta gecikmesi atatürkçülere ulu önder atatürk'ün bir uyarısıdır. bu uyarıyı dikkate alalım lütfen. atatürk silüetini de küstürdünüz en sonunda. yeter artık. nedir bu akp'den bu ülkenin çektiği. böyle giderse atatürk silüeti seneye hiç çıkmaz ondan korkuyorum.


git
Atam izindeyiz dermişim.

Allah cc. en iyi ve en kötü kullarının unutulmasını istemez. Bu yüzden onları dünyada bir vesile ile andırır. Örneğin: Firavun, Ebu cehil, Mustafa Kemal gibi. Diğerleri ise Hz. Muhammed, Büyük zaatlar, evliyalardır.

fatima'nın dördüncü sırrıdır. türkiye'deki "ata"istler için bir hac mekanıdır. rivayetlere göre bir çoban eşliğinde başlayan dağa tırmanma ayini sırasında çanlar çalınır ve soprana tarzında "çıktık açık alınla her yılda her savaşta" diye başlayan malum 28 şubat ezgisi söylenir. sonra konsepte uygun olsun -diye şarap değil bildiğiniz gibi ata rakı severdi- belli rakımlarda durulur tam gölgenin ağzına geldikleri yerde herkes bir duble rakıyı fondip yapmak suretiyle kafasına dikerdi. dağa tırmanış daha çok yürümekten ziyade sürünme tarzındadır ki bu da fatima'nn sırrı gereğidir.
ama ben bu putperest hareketi şuna yoruyorum: atam sürüne sürüne kapına geldik, diz çöküp yalvarmaya geldik. o silüetin canlanıp şunu söylemesini hayal ediyorum: durmak yok yola devam!.

alternatif son: siz bu gotik akılla daha çok sürünürsünüz.
madem ki dikkat çekmek bu kadar basit, ahan da size doğadan başka bir atatürk görünümlü enstantane. üstelik bu gölge falan değil doğrudan var olan bi şey. yalnız malum görüntü, bu taş kütlesine yandan bakınca kendini gösteriyor. elle yapma veya montaj değil.
Kızıloluk, Kepsut/Balıkesir
git
ardahan'ın damal ilçesinin bir köyündeki dağın sırtlarında her yıl belirli günlerde görülen, atatürk'ün yüzüne benzeyen siluetin önünde yapılan, devletin sivil ve askeri erkânının da hazır bulunduğu bir tören.
kemalizm dininin ayinlerinden sadece biri.
--- alıntı ---

Damal'ın Yukarı Gündeş Köyü'nde, önceki akşam Atatürk'ün silueti göründü. Her yıl tekrarlanan bu olay sırasında bir hayvan sürüsünün dağdan geçmesi CHP milletvekili Ensar Öğüt'ü çok kızdırdı. Öğüt, "Bu dağda hayvan otlatmak terbiyesizlik, izin verilmesi de ihanet" dedi. Öğüt, bölgenin milli park olmasını istedi.

--- alıntı ---

git