ateist

1 /
Çalıştığım yerlerde yurt içi dışı fark etmedi tanıdığım tüm türk ateistler sadece islam'a laf sokmaya giriştiler. Daha bir tanesinden afrika'da hristiyanlaştırılmak içim zülm edilenlere, vatikan'ın ırak'ta Organ mafyası hallerine, israil'in yaptığı global faşizme laf eden paylaşım yapan, yazı yazan görmedim. Türk ateizmi veganlık gibi; sucuklu yumurta görünce ekmek banar, din görünce sadece islamiyet'e saldırır.

Vizyonsuz herifler bari delikanlı gibi hepsine laf et..
ahmet er-rufai hazretleri bir kitabında şöyle buyurmuş:

"oğlum, gönül gözü perdeli olanlar, kalb sahiplerinin sözünü anlayamazlar, şaşarlar. Bu şaşkınlık, onları çoğu kez inkara saptırır. Nasıl ki, cenab-ı hakk onların bu durumunu anlatırken şöyle buyurdu :
'bu sözlere şaşıyor musunuz?..'
(necm suresi 59)"
Sözlükte hakkındaki tanımları okurken en çok güldüğüm kişi. Uçak türbülansa girene kadar klişesi fiks zaten, yok içindeki boşluğu arıyor, yok inanmak istiyor aslında, ruhları huzursuz, bu sebeple şiddete meyilliler, kuyrukları var, bakire kanıyla duş alıyorlar, ben neden kafirim diye geceleri ağlayıp altını ıslatıyorlar.... *
Kafandan saçma sapan bi profil çiz sonra onun hakkında osur osur ipe diz. *
Mezheplisinin çekilmediği materyal bakışlı. Sünni ateiste bünyem alışkın da şii'si hiç çekilecek dert değil. Neymiş efendim, 12. İmam mehdi olarak geri gelecekmiş. Ehli beyt aşkına bi'susar mısınız lütfen.
esasen müslümandırlar.

dağcılıkla ilgilenen arkadaşlar belki şahit olmuşlardır. ne ateistler gördüm ki en tehlikeli riskli durumlarda bir ehli sünnet'i gölgede bırakacak hızla dua okuyup yardım dilerler Allah'tan.

ya da herhangi bir uçaktasınız diyelim. uçak da düşüyor. hemen o an işi gücü bırakıp ateistleri gözlemleyin. esasen hepsinin neredeyse bir çok ayet'i ezbere bildiğini şaşırarak göreceksiniz.

özetle ateist diye bir şey yoktur. az korku vardır.
Küçük bir hatırlatma: İnsanlık tarihi her şeyi görmüş, ancak ''ben kaza sonucu oluşan bir hayvan türüyüm; ölünce kanalizasyona karışıp topraktaki dışkı partikülleri olarak ekosisteme karışacağım" diyenlerin kendilerini bilimsel havadaymış gibi göstermeye çalışmasına hiçbir zaman şahit olmamıştır.
Her şart ve durumda din karşıtı olarak algılanmamaları gerektiğini düşündüğüm kişilerdir.
Nasıl ki bir dosyaya isim verirken türlü seçeneklerimiz varsa ve “no name” gibi isim vermeme seçeneğimiz de varsa; kendimizi inanç yönünden tanımlarken sahip olduğumuz seçeneklerin yanında inançsızlık seçeneğimiz de mevcuttur.
Yani ateizm ve Teizm her durumda karşıt yollar gibi durmuyor benim gözümde.
Elbette din kavramına karşı ateistler de var fakat ateistliğin doğası gereği her zaman bireysel bir tercih olduğu ve bu görüşe sahip insanların birkaçının veya tamamının toplanarak bir cemaat teşkil edemeyeceğini düşünüyorum.
Bu düşünce de bana bir teist-ateist karşılaştırmasını da her durumda asimetrik olarak yorumlama fikri veriyor.