ateistlerdeki inanılmaz mantık hatası

1 /
bu mantık hatasını çok az müslüman konuşabilir çok şaapmayın.


ateistler her konuyu bilimle açıklama derdine düşüyor. müslümanlar ise onlara karşı saçmalıyor ateistlerin açıklayamadığı en büyük mevzu; ben inanmıyorum dedikleri halde ama bak bu var kalıbında açıklama yapan müslümanlar.

allah'ın ilk emri oku sonrasında ise; ilmi isteyene, malı istediğime veririm diyor bizim müslümanlar ise "ikra" yı unutup sadece mal istediği için mal olup çıkıyorlar. adamlarda çatır çatır ezip dalga geçiyor.
Ateistler şimdiki hallerine geçmişte inkar edecekleri şekilde ulaşmış insanlardır. mesela dünya varolmadan önce bir ateiste eğer sorulması mümkün olsaydı dünyada gelecekte başlayacak bir hayatı tıpkı şimdi ahireti inkar ettiği gibi inkar edeceklerdi. Aynı şekilde anne karnındayken ona bir bilinç verseydiniz muhtemelen doğumu da inkar ederlerdi. bunlar çoğaltılabilir.

Ancak ben şuna değinmek istiyorum; Biz tanrıyı gözlemleyemiyoruz o halde vardır ya da yoktur diyemiyoruz diyen insanlar acaba evreni de gözlemleyemiyorlar mı evrenin akıl almaz büyüklüğünü gözlemleyebilen bir insanın bunu anladıktan sonraki ilk sorusu ne olmalıdır? bence böyle düşünen insanları mantığa giriş dersine yönlendirmemiz lazım. çünkü bütün insanlar ölümlüdür ahmet'de bir insandır o halde ahmet'de ölümlüdür dememiz için ahmet'in ölümünü gözlemlememiz gerekmez. yaşamı ve ölümü var edeni bulabilmek için onu gözlemlemek gerekmez zira çok küçük bir mantıksal çıkarımla onu bulabiliriz.
Şu an eleştirdiğiniz ateist tipi bize abilerimizin, hocalarımızın öğrettiği ateist tipidir. Bu pozitivist akımının devrimci solcu gençlik üzerindeki yansımlaları ile ilgili...

O yüzden hepimiz bize öğretilen ateistleri.günümüzdede aynı argümanlarla inanmadıklarını zannediyoruz. İşte nedir? Masada elma var görüyorum. Demek ki elma var. Allah görünmüyor demek ki yok.

Bak sevgili mümin kardeşim onlar geçmişte kaldı. Benim çevremde eşek gibi tesfir okumuş, zamanında eylemlerde bayraklar sallamış, gözyaşları ile secde ıslatmış çok ateist, deist ve agnostik var. Son 20 yıl içinde 30'lu yaşını aşan birçok kişiyi tanıyorum...

Sen hala (senin gibi yazacam kusura bakma) (otoistlerdöki möntük hotoloro) diye alay et. Bu yeni nesil inançsızların bilgisi de mantığı da gayet yerinde....

İlk entry'de iddia edilenin aksine ateizmin veya agnostisizmin, kısaca nonteizmin en iyi yanı evren ve yaşamın "ne olduğu" konusunda gözlemlenebilir bilimsel bulgular haricinde kesin hükümlerde bulunamayacağımızı savunmasıdır.

Tanrının varlığı için gözlem sonucu bilmek gibi bir eylem söz konusu olamayacağına göre kendinden emin şekilde vardır veya yoktur demek aynı ölçüde mantıksızdır, evet. Fakat bu yargı size sadece belirsiz bir tanrı ihtimalinden başka bir şey sunmaz. Homo sapiensin gelişen sosyal ihtiyaçlarıyla parelel şekilde mitlerden evrilen binlerce din hala dayanaksız ve saçmadır.

Özetle nonteist insan; her türlü sorunun mutlak cevabına haiz olduğunu sanan dindarın aksine, okyanusun en derininde yaşayan bakteri olduğunu kabullenen taraftır ve merakını okyanusu ve ötesini gözlemleyip araştırarak dindirmeye çabalar. Sırf doğduğu coğrafyadaki insanlar binlerce yıldır sorgulanmamış bir bilgiyle ona tüm evrenin karanlık ve soğuk olduğunu söylüyor diye, asla kanıtlanamayacak bir öteki dünya tehdidiyle kayıtsız şartsız inanması gerektiğini iddia ediyor diye bu argümanı nihai doğru olarak kabul etmenin akıl dışılığını görebilir.
Abee, doğal seçilmi destekleyen yasaların varsa kimseden yaratıcıya inanmasını bekleme.

Misalin kadın ve erkek nüfusunu eşit yaratıp, erkeklere "4' karı alabilirsin" yasasını bugün kimseye anlatamazsın. Ya da serbest piyasa ekonomisini savunan fıkhı.
insana değer veren, Adaletsizliği yasalarına geçirmeyen bir tanrıyı kimse reddetmez.

İmtihan, adaletsiz yasalara uyup uymama ile değil, adaletsizliği reddedip kabul etme ile olur.

Mevcut dinlerin hepsi çökecek. Yenisi çıkabilir; lakin şu anda var olan dinlerin hepsi yolcu. Sunnilik, şiilik, vahhabilik, musevilik, hristiyanlık, budizm vs.

Kur'an dini serbest piyasayı savunmuyor ve poligami evliliğine savaş sonrası mağdur olan ve kadın sayısını erkek sayısının üzerine çıkaran yetim kadınların evlendirilmesi teşviği ile izin veriyor.
Bu meseleye kafa yormak ciddi manada zahmet. Neden anlamaya çalışmak gibi bir düşünce var ortada onu da anlamıyorum. Salın gitsin. Herkes kendi çöplüğünde mutlu mesut. Mühürlü kalp imanilere göre. inançsız taraftan bakınca da senden cahili yok. Hep aynı terane, hep aynı dalga. Hakkaten sıkılmadınız mı?
ateistlerdeki en büyük mantık hatası dünya sözlük'te ateist olduğunu belli etmesidir. şeyhinin dişleyip salyaladığı hurmayı öpüp üç kez alnına götüren adama sen tutup da evrim de, doğal seçilim de ne anlatıyon bilader.
gırgır şamata takıl işte. evinde ateist ol yine.
mantık hatası aramaya gerek yok. ateist değil de ate olana saygım var sadece benim. nassı yani? diyenler için ateist bu işlerin peşinde gece gündüz koşturan kafa yoran adamdır. ate de tanrı yokluğuna inanır ama bu yolda hayatını çürütmez.

yani kendi varlığını başkasının yok olması üzerine kurmuş kişi benim için bitik bir insandır. ateist, tanrı'nın yokluğu üzerine bir ömür heba ediyor ve bunu on binlerce yıllık bir felsefe kavramı olan "varlık"ın argüman ve dizgeleriyle sistematize ediyor. pardon sistematize edemiyor, keşke etse ateizmi felsefe ciddiye alırdı ve felsefe tarihinde bir yeri olurdu.

gelmiş geçmiş hiçbir düşünce, atezimi adam yerine koyup tek satır cevap bile vermemiş . ama bu modellere sorsan hepsi 4 kitabı da satır satır okumuş , tüm kelamcılarla , müfessirlerle , filozoflarla falan hesaplaşmış ve kendi inandığı şeyin pardon inanmadığı şeyin nihai noktasına ulaşmış gibi üfürür.

peki sonunda ne oluyor? inanmıyor? ee inanmasa ne ki? o kadar kafa yoruş sonunda vardığı neticeye bak. hiç. gerçi inanmış bile olsa aradığı tanrı'nın dinde yeri yok. ama ateistin bundan haberi bile yok. zira o'nun tanrı diye aradığı şeyin hortlaktan ve ya sevimli hayalet casper'dan farkı yok.

toplumdan , kültürden , hayattan uzak bir tanrı olsa ne olmasa ne? bu tür bir inancın kuru gürültü , boş bir inanç, hatta insanı yoran bir yük olduğunu da anlasalar keşke.
İnanılmaz dedim ama kusuruma bakmayın. İnanç dedin mi bunlara bir haller oluyor zira* neyse efenim mevzu şu; bir inanan adı üzerinde yaratıcının varlığına inanan insandır. Yaratıcının varlığına ancak inanılır. İnanmanın ötesi bilmektir. Yaratıcıyı bilmek bu dünyada mümkün olmayan bir şey. Bu da imtihan zaten bu ayrı bir mevzu.

İnanmak için insan kendine sebepler bulabilir. İşin diğer boyutu inanmamak için de sebepler bulabilir. Yaratıcının varlığını kabul etmek gibi kabul etmemek de bir inançtır. Burada zurnanın zırt dediği yer bunu bir ateiste söylerseniz kudurup otoozm ononç doğoldor diye size tükürükler saçarak karşı çıkacaktır.

Bir ateiste göre tanrı kesinlikle yoktur. Bunu mutlak, kesin, fizik kuralları kadar gerçek* bir "bilgi" kabul ederler. Halbuse sadece evren değil varlık dediğimiz "şey" karşısında sonsuz küçüklükte hatta tam anlamıyla yok hükmünde olan bir insanın varlığın tamamı hakkında şudur, budur, kesinlikle şöyledir, böyledir, bilinçsizdir, anlamsızdır, rastgeledir, başı boştur gibi peşin peşin hüküm vermesi, bunu mutlak bilgi kabul etmesi kadar komik bir şey olabilir mi? Okyanusun en derin yerinde yaşayan bir bakterinin dünya tamamen karanlık ve soğuktur diye düşünmesinden farkı nedir bunun?