atla gel şaban

hatıralarda kalabalık bir dolmuş, gelininin dedikodusunu yapan bir teyze, filesinde çeşitli sakatatlar taşıyan bir amca, çevirme görünce çökün diyen bir şoför bırakan filmdir. güzeldir. samimidir.

(bkz: şiki şiki baba)
devamını gör...
kemal sunal'ın efsane filmlerinden biri. film minibüs ortamında oynadığı altılı ganyanları her zaman tutturan bir adamı konu alır. kahramanımız en sonunda mafyanın eline düşer ve olaylar gelişir. filmin yönetmeni natuk baytan senaristi ise aydemir akbaş. filmin ismi atla gel şaban olmasına rağmen kemal sunal'ın filmdeki isminin niyazi olmasının sebebi şaban isminin arzu film tekelinde olmasıdır. fakat senarist aydemir akbaş kurnazlıkla bu işi kotarmayı bilmiştir.

devamını gör...
filmin büyük kısmı minibüste geçer. önce topluca durakta beklenir ve araç geldiğinde herkes paldur küldür içeriye
doluşur. tam orada küçük bir detay var. koskoca yaşlı bir dede (hani şu buram buram sakatat kokan amca) hep
ayakta iki büklümken kahramanımız niyazi oturmuş at yarışı oynar. hiçbir zaman şu adama bir yer vereyim demez.
işte türk sinemasını tekeline almış olan gerici kemalist zihniyet* gelecek nesillere bu şekilde örnek oldu ve şimdi saygısız
gençler yaşlılara yer vermiyor...
devamını gör...
sözlükte bazen eksikliklerini hissettiğim yazarlar olunca minibüs sahnesi aklıma gelir. şiki şiki baba kaseti yok, dedikoducu teyze yok, kokan amca yok. olmuyor olmuyor. konsantre olamıyorum. * nerdesiniz da.
devamını gör...
kemal sunal'ın şaban karakterinin üzerine yapışması ile ilgili çok güzel bir anekdotuna tanıklık eden filmi. öyle ki filmde kemal sunal'ın canlandırdığı karakterin adı niyazi,. filmde şaban diye bir karakter bile yok. ama filmin adı, afişleri hep atla gel şaban. yıllar sonra kemal sunal bu anekdotu anlatıncaya kadar film eleştirmenleri, sinemacılar dahil kimse de bunu farketmemiş, kimse itiraz etmemiş. adam o kadar şaban yani.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.