avatar

avatar avatar deyip duruyorlar neymiş bu film deyi açıp internetten izlemeye başladım. o kadar uzun ve gereksiz geldi ki kapatıp yattım. sonra ertesi gün kaldığım yerden izlemeye devam ettim. böyle böyle dört günde bitirdiğim film. güzel mi peki? güzel işte. o kadar para yatırıp efekt kullanılırsan olacağı kadar güzel film. izlenmesseniz de olur.
devamını gör...
avatar the last airbender var bir de .. harikadır çizgi filmler arasında ki favorilerimdendir.
devamını gör...
iyi bir yapım olduğu aşikardır, bunu sürekli dillendirmenin lüzumu yoktur.

filmin görsellik dışında en önemli yanı, masalsı anlatımda bulunmasıdır. senaryonun açıkça insanlık tarihindeki süreçten izler barındırmaktadır ve özellikle de tek tanrılı dinlerin zaman içerisindeki büyük uygarlıklarla olan münasebetlerinin izleri görülmektedir; nemrut'un ile firavun'un zulumleri, hz. süleyman'ın hayvan ordusu ve ebabil kuşları bu anlatıma sadece bi iki örnektir. filmin esas kahramanı da sanki hz. davut'tur...

filmdeki tüm antiemperyalist tavır, emperyalist kuvvetlere karşı taş ve sopalarla mücadele etmiş anadolu, filistin, afgan gibi halkların mücadelesiyle eşdeğer oluşu ve dini kurallardan çok inanç durumu olan şaman öğretileri barındırması en çok bu kültürden gelen türkler'i işaret etmiştir.

yazarın notu:
şamanizm bir din olmaktan çok bir tür inançtır ama din olarak görülse bile herhangi bir pagan işareti barındırmamaktadır. şamanlık ya da türklerin bildiği adla kamlık (bkz: kam) doğa ve ruhlarla ortak yaşama bilincidir. herhangi bir tapınma sözkonusu değildir. bugün islam, musevi, isevi ya da budist olan türkler bu kültürden gelen bir çok alışkanlığı hala sürdürmektedir (bulundukları dinde sorun oluşturacaklar terk edilmiş olsa da), islam içerisindeki bu tür alışkanlıklar da bilindiği gibi hurafe olarak nitelenir.
devamını gör...
hinduizm'de tanrı vişnu'nun dünyaya onuncu inişinde alacağı isim. eski hint inançlarına göre güneş-akıl-tanrı vişnu, her düzensizlik döneminde insanları ve tanrıları kurtarmak amacıyla dokuz kez dünyaya inmiştir ve her seferinde başka bir kılık ve ad taşımıştır. vişnu dünyaya her inişinde, bir öncekinden daha az kusurlu ve daha çok yetkin bir nitelik kazanmaktadır. ama dokuzuncu inişinde de tam bir yetkinliğe ulaşamamıştır. vişnu'nun dünyaya bir kez daha ve tam bir yetkinlikle geleceğine inanılır. bu geliş, evrensel oluşmanın sonlarına doğru olacak ve vişnu bu kez avatar adını taşıyacaktır. sanskritçe avatara sözcüğü iniş anlamındadır. hindu dininde bu sözcük, vişnu'nun ruh halinden cisim haline geçmesi anlamında kullanılmıştır. bu anlamda avatar sözcüğü, vişnu'nun dünyaya her inişini de adlandırır.çünkü vişnu'nun her inişi, tanrısal-ruhsal varlığın cisimleşmesidir. ama asıl cisimleşme yani tam yetkinlik onuncu ve sonuncu gelişte olacağı için kimi metinler, vişnu'nun bu son gelişte avatar adını alacağını ileri sürmektedirler.
devamını gör...
82. akademi ödülleri'ne en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi kurgu, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi orijjinal müzik, ses tasarım, görsel efektler ve sanat yönetimi dallarında aday olmuş ve
en iyi sanat yönetmeni, en iyi sinematografi ve en iyi görsel efekt ödüllerini kazanmıştır.
devamını gör...
--- alıntı ---

james cameron, pandora dünyasına geri dönüyor. the warp'tan yapılan açıklamayla birlikte james cameron'ın avatar 2 filminin aralık 2016 yılında ve üçüncü filmi ise aralık 2017 yılında hayranlarıyla buluşturacak. bununla birlikte yapılan habere göre james cameron'ın dördüncü filmide çekeceği ve bu filminde aralık 2018 yılında yayınlanacağı.
daha önceden de yaptığımız haberde yeni senaryolar için terminator: the sarah connor chronicles dizisinin yaratıcılarından josh friedman ile maymunlar cehennemi filminin yazarları rick jaffa ve amanda silver'ı kadrosuna duyurduğunu açıkladı.

--- alıntı ---
devamını gör...
avatar aynı zamanda batı'nın şarkiyatçı yüzünü en iyi gösteren film.. e. said'in oryantalizm'ini alın film yapın ortaya bu çıkardı.. her sahnesi ayrı bir olay..
devamını gör...
beyaz adamın her zaman ki gibi zencileri kurtardığı filmdir. kötü adam da iyi adam da beyazdır yerliler ise sadece figüran.

o kadar navi arasında gelip beyaz adam toruk macto yu yakalar ve herkesi kurtarır.

(bkz: amerikan film klişeleri)
devamını gör...
resmi bütçesi 237 milyon $ olan film. gösteriminin 6. haftasının sonunda titanic'in 2 milyar 185 milyon $ rekorunu geçerek tüm zamanların en çok gişe hasılatı yapan filmi rekoruna sahip olmuştur.
devamını gör...
görsel olarak çok başarılı olması bir yana söyleyecek sözü de olan bir film.
devamını gör...
--- alıntı ---

bir tanrı veya tanrıçanın ardı ardına insan halinde biçimlenmesi.

--- alıntı ---

avatar çizgi filmini daha iyi açıklıyor.
ayrıca facebook, twitter gibi ortamlardaki 'avatar'ın amacını da ortaya koyuyor.. çekilen fotoğraflar, insanlara sesleniş.. halbuki yıllarca sükut eden velilerimiz vardır bizim..
peki ben niye konuşuyorum.. soytarının tekiyim işte.
devamını gör...
filmin yapımcısı james cameron'un kılçıksız 350 milyon dolar kazandığı film.kendi kazandığı arkadaş, filmin hasılatını demiyorum bak.
devamını gör...
bu isimle çıktığı için nefret etmeme neden olan film
devamını gör...
--! spoiler !--

avatar gerçek bir görsel şölen ama sadece o kadarla kalmıyor. onsekizbin alemden biri de neden pandora gibi bi yer olmasın; gelecekte insanlar avatarlar gibi “suretleriyle” farklı bir yaşam tarzı sürebilirler mi; bedenimiz avatar gibi uykuya daldığında ruhumuz “jake sully” gibi evine dönmek için olmadık işlerle mi uğraşıyor yoksa; avatarlarımıza fazla bağlanırsak hep pandorada mı kalmak isteriz ve acaba amerika der mi bir gün: “we will fight terror with terror!”*; terörist olarak gördükleri ve suçları sadece tüm gezegenle uyumlu yaşamak olan insanları yerlerinden etmek için en kutsal bildikleri yerlere saldırmayı düşünmezler mi acaba… türünden soruları da aklımızı getiriyor.

amerika “kutsal ağacınızın”, “eyva” tarafından korunduğu safsatasıyla ilgilenmez, amerika yeterince ingilizce bilmiyorsanız veya gaz bombalarının anlamını çözemediyseniz ne kadar barışçıl “navi”ler olduğunuzu da umursamaz, “hissedarlar” yerlileri öldürmenin kendilerini kötü göstermesinden daha çok, zarar gösteren mali raporlarla ilgilenirler. yani ya evcilleşin kaynaklarınızın sömürülmesine ses çıkarmayın ya da ölün, ne kadar modern bir tarz değil mi? pandoranın “eğitim, ilaç ve yol” ile uygarlaştırılmasının hikayesidir avatar. pardon, bir de bir amerikalı nın nasıl “toruk makto” ya dönüştüğünün demeliydim. navi klanlarını birleştirmek için bile türüne ihanet etmiş bir amerikalı gerekiyor. haksız da değil aslında. bırakın pandorayı dünyada bile bir amerikalı el atmayınca (bkz: renkli devrimler) ya da el atınca (bkz: gazze) birlik olamıyoruz. acaba bi kaç entelektüeli kaçırıp stockholm sendromundan mı medet ummak lazım?

--! spoiler !--
devamını gör...
ikincisini dort gozle beklemekteyiz..

gorsel solen efekt ses sunlar bunlar bi yana..

hakket adam o gezegende bunca senedir napiyodur simdi..

bedeni dunyada kaldi garibin..

hmm..

avatar yeniden dirilmeyi anlatmasin..
devamını gör...
james cameron un sinema tarihinde yeni bir çığır açacağı iddaa edilen yeni filmi..her bir sahne için 197 kamera ile aynı anda çekim yaplıyormuş ki kameralarda bu film için özel tasarlanmış.gelişmiş aşmış bir 3d teknolojisi ile gerçekliğin birarada olduğu filmde neyin gerçek neyin 3d olduğunu anlamıyacakmışız.şu anda bütçesi 300 miyon dolara fırlamış durumda...
tek korkum türkiyede bu filmi izleyebilecek kalitede sinema olmayışıdır ki bunu türkiyedekiler düşünsün..
http://www.imdb.com/title/t...

edit:
türkiyeye ayak basan taegukgi ilk iş olarak içindeki heyecanla istinya park afm imaxı arar ancak 3-4 gün rezerve yapılacak uygun bir yer olmadığı öğrenilir ve seve seve istanbul forum afm 3d de izlemeye razı olur...
bır grub arkadaşıyla büyük bir devrime şahit olacağı için içi kıpır kıpır dır..beklenilen an gelmiş 25 aralıkı 26 aralıka bağlayan gece film izlenmeye başlanmıştır..lakin taegukgi nin ilk 3d tecrübesi olduğu için gözlüğü bir takıp bir çıkarıyor hangi görüntü daha iyi ona karar vermeye çalışıyordu...gözlük takılınca renkler karanlıklaşıyor gözlüksüz ise baya renk cümbüşü içinde anımasyon ızlıyomus hissi nı alıyordu..velakin ekranın yeteri kadar büyük olmamasıda 3d film ile bütünleşmesine engel oluyordu..verilen gözlüklerin dandikliği ve pisliği ise yeteri kadar görüntü netliğini gösteremiyordu.çözünürlük oranı aynı oranda iyi sayılamayacak derecede idi...ama sinema tıklım tıklım doluydu..
bu şartlar altında ilk bölüm bitti..belgesel havasında, karakterleri tanıtırken fazla bir aksiyonun olmadığı devrimin ayak seslerinin yeterince duyulmadığı bir ilk bölüm idi..james cameron ın oluşturduğu dünya,belli ki okuduğu ustopya ve düstopyalardan,oynadığı oyunlardan izlediği filmlerden çokça esinlenmiş..zira bu ütopik gezegende bana voaav şaşırtacak, nasıl akıl etmişde bunu yapmış dediğim ne bir teknoloji var,ne bir tasvir,nede mm iyi düşünülmüş dediğim herhangi bir olgu..(james cameron the abyss i izleyenler deni anası misalı havada süzülen ruhları bir yerden tanıcaktır ağaç ise the fountain filmindeki ağacı andırıyordu....)

2. bölüm başladı ,beklenilen aksiyon sahneleri vs yaşandı ancak ahım şahım sahneler yoktu...bizim eleman bir iki at sürdü ,1 kuşa binip,bir dini ayine şahit oldu hemen kendini navi hissetmeye başladı..çok çabuk gelişti ve bu gelişirken ki yeteri drama dozu verilmemişti..bir baktık eleman bir nevi naviler için mehdi oldu..
bu arada o bilkim kadını (siquarney abla) ne ara naviler içine girdi,nasıl kendini kabul ettirdi, çift ajanlık yaptığından bizimkiler iki tarafda hiç mi şüphelenmedi koskoca senaryoda bir boşluk oldu....

kısaca james abi biraz belgesel biraz 300 ve braveheart tadında özgürlük vatan toprak sloganları nı hollywood klişeleri nin tersine bir dilemma ironi içinde seyirciye sundu..tek farkı bu.(aslında battlestar galacticadada capricalılar dünya insanlarını umut olarak görmüş onlara kutsal insan gözüyle bakıyordu.bu filmdede insan oğlu başka bir gezegene navilerin yeraltı madenlerine gözünü dikmiş,dünyada biten yeşil bitkiörtüsünün kokusunu bu gezegende almak için gelmiş..)jamesi abiden beklediğimiz epiksellik,destansılık maalesef yeteri kadar yoktu bunun yerine bu performansı açıkçası gezegen tasvirlerine harcamış....senaryoda ise herhangi bir koyucu, baba replik filan yoktu altyazısızda izleseniz olur yanii..
görsel olarak %50 daha az performans aldığımı bildiğim için görsellik hakkında imax bir sinemada izlemeden önce yorum yapmıcam..ama sayiden naviler ve insanların uyumu mükemmel ve gerçekçiydi hiç sırıtmıyordu..

olsa olsa film beklenilen dervrimin öncüsü olur..anlaşılan bir iki film daha tecrübe kazanması gerek james abinin..

ama siz benim dediğime bakmayın, kesinlikle mükemmel bir perdede izleyin,film başlamadan önce ne olursa olsun 3d gözlükleri silin..

8.5/10

james baba biraz daha gayret sen hala en iyisin..
devamını gör...
mehmet raif'in yaptığı son temadır. özellikle mesaj,çöp ve olay butonları pek şirindir. *
devamını gör...
sayfa numarası ve çevrimiçi üstad isimleri görünmemekte. bir ayar çekilmeli sanki.
devamını gör...
hatalarından arındırılmış, pırıl pırıl edilmiş temadır. gittikçe ısınılmaktadır. ihlsözlük logosu çok şık olmuş ya.
devamını gör...
hindu inanışında yada felsefesinde tanrı kavramının dünyaya ait bir formda vücut bulmasıni ifade eder.
devamını gör...
özellikle butonların köşeleri yumuşatılabilirse tadından yenmeyecek olan tema. *
devamını gör...
bu tema ileride animeler için yapılacak temaların yanında -hmmm ne kalır ne kalıııır?- ya yüzdeye vurulursa %50'sini gösterir. bu temanın da hikayesi palestine'inkiyle aynıdır.
devamını gör...
tanrının yeryüzündeki gölgesi gibi bir anlama gelen lâftır.
devamını gör...
efenim çok güzel bir tema olucakmış lakin bu temada da diğer temalarda olduğu gibi yazı fontu seçimi yanlış yada kullanılan renkten olsa gerek çok iç içe geçmiş görünüyor ...ihl yazısındaki gri ton sarıların yerine geçse daha coolbi şey olur ..lakin bu sarı renk temaya çingenlik katmış ...mesaj ,çöp ve olay butonlarının oldugu kısım çok hoş olmuş ve aynı tasarım kontrol panelının de oldugu çubukta kullanılsa çok da guzel olurmuş ..... *... *.*
devamını gör...
bir sozluk teması. olay butonuna gelindiğinde yazı tonu siyah seçildiğinden ve zaten zemin rengi de siyah olduğundan hiç birşey okunamamaktadır.
okuyabilmek için: ctrl+a
devamını gör...
10 yıldan uzun süredir beklenen film bir haftadan kısa süre sonra gösterime girecek. maalesef filmdeki 3-d teknolojisini tam anlamıyla destekleyen bir teknoloji türkiye deki sinema salonlarında (imax salonlar dahil) bulunmuyor.
(abd de bir çok sinema salonu yalnızca bu film için yeniden inşa edildi.)
devamını gör...
iğrenç bir konu. çok saçma fragmandan bile saçma bir konu olduğunun görebiliyorsun. 2012 kadar saçma en azından.

ama birşey var ki, sesler, görüntüler harika. bir gemide filmi kadar güzel konusu olmamasına rağmen o görsel efectlere milyonlarca dolar para harcıyor adamlar. 3d birde düşünün artık.

izlenecekse kesinlikle sinemada izlenmesi gereken bir film.
devamını gör...
gozlukle yani 3d yle izleyince eh iste ama ne kadar butcesi olursa olsun butcesine layik bir filmmi hayir degil gene gaza gelldik arkadas lan bu reklam la yokmu
devamını gör...
görüntü, grafik bakımından şahane görünen ama bir o kadar da konusu bakımından sıradan görünen, süksesini sadece yönetmeninin james cameron olmasıyla yapan film. hayalkırıklığı olacağı düşüncesindeyim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.