avusturya

1 /
holokost öfkesini kendilerinden çıkarmayan/çıkaramayan yahudilerin stres topu olarak filistin'i bulmuş olması avrupa'lılar için gayet makul. özellikle almanya ve avusturya aksi bir söylemde anti-semitizm ve Nazizm suçlamalarıyla direkt baş başa kalacaklarını çok iyi bildiklerinden israil karşıtı açıklama yapmaları için yürek yemiş olmalılar.
Peki bu kadar terör örgütü yandaşı nerede ? Demek ki aradan geçen bunca zamana yok olmuşlar.

Üç günde gezmeyi bitirebileceğiniz, cep kadar ülke. Tuna nehri kenarındaki cami de namaz kılmak, teknik uni bahçesinde takılmak, 1.wien'de soluklanmak. Özlenen ülke.

Dipnot: cami dedim ama dışarıya ezan yasak. Doğru düzgün tek cami. Yüzlerce camii vardır belki ama hepsi merdivenaltı mescit ayarında. Neyse öyle işte.
avusturya'daki türk nüfusu 180 bin civarıdır. -2020 sayımı- hükumetin ekonomik politikaları dövizin türk lirası karşısındaki sürekli yükselişine bir de avusturya'daki türk nüfusunun genelde orta anadolu ve karadenizlilerden oluştuğunu düşünürsek akp'nin yüksek oy oranına ulaşması gayet doğal.

öte yandan filistin meselesinde avusturya'nın tavrı açıkça israil'den yanadır. avusturya kendi bekası için islam nüfusunu tehlike olarak görmektedir. ülkede kayda değer sayıda bir yahudi olmadığı için yahudileri uzakta olmak kaydıyla sevmek gayet konforlu bir durum. ben de olsam kendi ülkemin dinine tarihine ve kültürüne zıt bir inanç mensuplarının ait olduğu tarafı desteklemem. avusturya'nın politikası bu konuda gayet tutarlıdır. tüm bunlara rağmen 28 şubat sonrasında tesettür yüzünden türk üniversitelerinde okuyamayan kız öğrencilere de kapısını açan ilk ülke avusturya idi. bunun da unutulmaması gerekir.

özgürlük ve demokrasi konusunda aynı ligde olmadığımız bir ülkeyi iki sami ulusun kapışmasında bir tarafa destek olmadı diye suçlamak pek de makul değil.
Ysk'daki bilgiye göre 40bin 406 kayıtlı seçmenden oy kullanan 10.488 kişinin oy sonuçlarına göre cumhurbaşkanımız recep tayyip erdoğan'a 8.345 oy gelmiş olan avusturya' da müslümanlara karşı tavırlar ortada, biraz google araması yapınca ortaya çıkıyor.

Bu arada we born we play we die #7038971 muhafazakarların kalesi dediği ülke oy rakamı değil ülkeler ve gümrüklerin toplamı oy rakamıdır, o da 329bin317'dir.
( tc yüksek seçim kurulu ysk'nın sitesinden sandık sonuçları ve tutanakları sayfasından hiç yorulmadan tek aşamada her detay ve ülkeye ve ülkelere, semtlere kadar ulaşılabilir. Bu daha kolay. Lütfen Tıklayınız: git )

Şurada bahsettiğim üzere #7038957 avusturya başbakanı sebastian kurz başbakanlık binasına suriye bayrağını asarak tarafını gösteren ülke başkanı toplum huzurunu bozacağı sebebiyle filistinliler için yapılacak protestolara izin vermeyerek aslında bazı şeyleri daha da netleştirmektedir. Görmek isteyene tabii. türkleri sevmediğini bildiğimiz ve muhafazakarlara düşman oldugunu gösteren ülke.


Avusturya ve Başbakanı Sebastian Kurz'un, başbakanlık binasına İsrail bayrağı çektirmesiyle dikkatlerde.
ülkemizdeki bazı tiplemelerin savundugu her şey bu ülkede birleştirilmiş gibi. keşke bi beyin göçü olsa. olmuş ama cismen de bi gitseler. böylelikle arabımsı kimseyi görmezler, islamla akalı bir şeyi ne görür ne duyarlar, medeniyet medeniyet dediği her şeyi dibine kadar pastoral tonlarda yaşarlar.
günümüzde bir avrupa birliği üyesi devlet olup, 1995 yılından bu yana küresel siyasi dengeler namına tarafsızdır. bu karar, ülkenin sınırlarının değişmezliğini ve dış bağımsızlığını desteklemektedir.

bizdeki misak-ı milli var ya, o hesap. ama adamlar sadık kalmışlar, korumak için gerekeni her daim yapmışlar. savaşsa savaş, dengeyse denge, anlaşmaysa anlaşma. gerçi bu gariplerin de çok ağzı yandı, her ne kadar çakallık peşinde olsalar bile. önce asırlar boyu millet kavramını netleştiremediler, sonra türkler bela oldu başlarına, ardından dünya savaşlarında zedelendiler. ama çok hızlı toparlandılar, şimdi seni beni beğenmez bu küstahlar!
bazı camileri kapatmasının sebebi cami olması değil, cami içinde çocuklara yapılan savaş propagandasıdır. halihazırda avusturya'da 200 civarı cami vardır.

git

ülkenin yarısını oluşturan muhalifleri vatan haini ilan edip kanını içmeye yemin etme çılgınlığını türkiye gibi üçüncü dünya ülkelerinde yapabilirsin.