ay

#özgürler 

dünyanın uydusu.

kamer suresinde ay ile dünya arasındaki harflerin uzunluk oranı uzaydaki ay-dünya mesafesine işaret etmektedir. kamer suresinin içerisinde sadece bir yerde yeryüzü (ard) kelimesi geçmektedir. surenin ismi olan ay kelimesi ile dünya kelimesi arasındaki harfler toplam 333 adettir ve araya tam olarak 111 adet ay kelimesi sığmaktadır.

aynı şekilde dünya ile ay arasına da ortalama 111 adet ay sığmaktadır yani aradaki mesafe ay çapının toplam 111 katıdır. en temel astronomi kitaplarında bu bilgiye rastlanabilir. bu hesaplamada kullanılan uzaklık mesafesi ortalama mesafedir çünkü ay'ın eliptik bir yörüngesi vardır. bu bulgu matematiksel açıdan tesadüfi değildir.
devamını gör...
karanlik yuzeyinde ne olup bittigini asla bilemeyecegimiz uydu.
kendi ekseni etrafindaki donus suresi ile dunya etrafindaki donus suresi ayni oldugundan, ay'in hep ayni yuzunu goruruz, peki bu surelerin esit olmasi bir tesaduf mudur bilinmez.
ps: aslinda karanlik falan degildir, sadece yuzeyinden yansiyan fotonlar dunya tarafina degil de baska taraflara gitmektedirler.
devamını gör...
ihtiyaç molasışarkısıdır.

hani bakardın ay yarım falanken
görürdün bir gölge öteki yüzde şaşırırdın
birkaç gün sonra tamamlandığında ay
biraz canın sıkıldı, kaybettiğin gizemden

dönüp bakma artık kaç yılda geldim dediğin yere
inat etmemişsin, kim bilir kaç yıl bir kez bile
dönüp bakma artık kaç yılda geldim dediğin yere
hayal etmemişsin, kim bilir kaç yıl birkez bile

ay, inanamazsın 30'uma geldim
sigaram ağzımda hala
aydınlık bütün yüzüm
gölgen hafızamda hala

hani uçardın sonsuz maviliklerde
ama bir gün çakıldın soğuk denize belkide yanıldın
hani yaşardın çamların gölgesinde
ama bir gün asıldın ve bizi de cok üzdün
devamını gör...
"ay, şu eski rengi atmış limon, küf yeşili saçları, uykuya dalan bir martı çığlığı gibi, koyu kırmızı damların mozaik halısı üzerinde duran st. katherin'in ince gövdesini sessiz ve şehvetle çevreliyordu." tui hoo / wolfrang borchert
devamını gör...
divan edebiyatında sevgilinin yüzüyle teşbih sanatı yapılan.. ''mâh'' anlamıyla karşımıza çıkar..*bayrağımızda hilal şekliyle yerini alır.. hilal'in bir diğer tanımı ''verem''dir..* .. böyle kelimeler iç içe devam eder..

devamını gör...
dün gökyüzü muhteşemdi. var mıydı ay göremedim. hava da çok güzeldi. hafiften yağmur çiseliyordu üstümüzdeki buluttan. o bulut hep takip etti sanki bizi. yıldızlar vardı hava açıktı ama bulut üstümüzdeydi. ay'ı göremedim. belki de bulutun arkasındaydı. ihtişamını saklamak zorunda hissetti kendini kesinlikle. bir türkü gecesinin üstüne yağmurda yürümek hele sevdiğinle boynunun borcuyla tarifi imkansız... Allah'ım çok büyüksün ! basit bir gezinti yüreğimi hoplatmaya yetiyor. nasıl yapıyorsun bunu ?

*

tanım: dünyanın doğal uydularından bir tanesi. zaten bir tane doğal uydusu var. kasmayalım.
devamını gör...
eskiden dünyaya çok yakın olduğu dönemde günler 6 saat sürmektedir. uzaklaştıkça dünyanın dönüşünü de yavaşlatmış ve bu gün ki 24 saate yakın günler yaşanmaya başlamıştır.

ayın dünyadan uzaklaşması devam etmektedir. her yıl 3,8 cm uzaklaştığı söylenmektedir. bu yine günlerinde git gide uzayacağı anlamına geliyor.
devamını gör...
dünyanın sonunun elinden olacağı iddia edilen uydu. öyle olsa bile ona gerek kalmayacak, çok daha yakın bir tarihte insanoğlu dünyayı gömecek zaten.

--- alıntı ---

dünya dönüyor ve dönmeye devam edecek... mi? hayır. dünya dönüyor evet ama önümüzdeki milyon yıllar içerisinde duracak. neden mi? ay yüzünden. ay ve dünya arasındaki hareketler, ay'ın dünya'yı yüzyılda 1,5 mili saniye yavaşlatmasıyla sonuçlanır. yani bir anlamda ay, saati kurulmuş bir kıyamet mekanizmasıdır. dünya'nın etrafında döndükçe, dünya'nın kendi etrafındaki dönüşünü yavaşlatmakta ve günlerin daha uzun yaşanmasına sebep olmaktadır. biz ve muhtemelen torunlarımızın torunları dahil ardımızdan gelen kimse göremeyecek belki ama milyon yıllar sonra ay, dünya'yı durdurmuş olacak ve muhtemelen dünya'daki bütün yaşam sona erecek. bu zamanlama hesaplara göre güneş'imizin sönmesinden daha önce gerçekleşecek! çözüm? getirin şuradan iki üç nükleer başlık, gerekeni yapalım. ancak ay'ı yok edersek, dünya'daki bütün iklimler de bozulur yine hayatı sonlandırabiliriz. bu durumda yapılacak en mantıklı şey, ay dünya'yı durdurmadan, yaşanabilecek başka bir gezegen bulmak...

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.