ayasofya

1 /
kapılarına yenmemesi için kayıkların altına sürülen yeşil boyadan sürülebilir. deniz canlıları bu sebeple tahtaya dokunmadığından belki kara canlılarına da etkili olabilir.
Yıllarca sağ kesimin diline dolayip durduğu idi. Herkes, hepimiz etkilenmiştik bu rüzgardan. Fethin sembolü o açılmadikca vs vs biliyorsunuzdur zaten anlatmaya gerek yok. Mttb dönemi müzeye girer gibi bilet alıp içerde namaz kılıp tekbirler getirenler mi dersin yine o yillarda süleyman demirel'e "ayasofyayi açmak sana nasip olsun oğlum süleyman" diyen demirel'in babasını mi istersin... kimler kimler neler neler...

secim vaadi olarak kullananlar falan filan derken nihayet cami olarak açıldı. Yılların birikmiş hikayeleri vardı serde eminim eski islamcilar bile pek belli etmeseler dahi feci sevinmiştir bu olaya. Ee haklilar çünkü esaretten kurtulus manevi bir anlam sembol. Falan filan ... bu hikayelerle, ağıtlarla ve ayasofya'nin acilisiyla olusacak atmosferin hikayeleriyle büyüdüler. Bu gayet normal. Anlıyorum camiayı eskisiyle, yenisiyle...

Fakat ne oldu? Allah aşkına ne değişti? Al sana cami. Zarar veriliyor deniyor, kapıları yeniyor deniyor içerde bırak dolaşmayı ibadetini gerceklestirirken bile rahatsizlik yasiyormus bak insanlar.

ulan kültürel mirastir ama sana bunu anlatmaya kalksak sen adamı cami düşmanı yaparsın neyse kaydet.

Dipnot: Ha bu arada şimdi gerçekten fethettik di mi biz istanbul'u? Ittihad i islamın sesi maşallah ne de gür cikiyiiii istanbul semalarından saygılar.
camii olmasın demiyorum ama olmuş mu onu da bilemiyorum. ne gezilebiliyor rahat rahat ne de ibadet edilebiliyor. nasıl olur bilmiyorum ama bir saat ve nüfus düzenlemesine ihtiyaç var.
ona bir şey oldukça ben kafayı yiyorum. ayasofya'ya zarar veren insanların iyi niyetli olduklarını düşünmüyorum, buna göz yumanların da iki elim yakalarında olsun.

camiye çevirdin, bari sahip çıksaydın sonrasında. bu ülkenin halkında tarihi eser bilinci mi var ki sen öyle saldın ortalığa milleti, orasını burasını koparıyorlar güzelim ayasofya'nın. yazık.
geçen gittiğimde önünde öyle bir sıra vardı ki sırada bekleyenler çadır kurup yerlere çömse kimse yadırgamaz boyutunda insan çeken cami.

düşünsenize istanbul’u gezdim diyorsunuz, oysa sadece bir günü ancak ayasofya ile bitiyor. ay acaba ondan mı yiyorlar kapıları, beklediğime değsin. *
Kapıların yenmesiyle gündeme gelen Ayasofya'ya son zamanda verilen zararlar gündemden düşmek bilmiyor. Son olarak caminin temizlenmesi için içeriye sokulan platformun ağırlığı nedeniyle mermerleri kırarak tahrip ettiği iddia edildi.

git
Ayasofya’da namazı bekliyoruz. Sağ tarafımda yaşlı bir teyze var. Hocayı dinlememize fırsat bırakmıyor patlatıyor bombayı. “ gençler balayına gidiyor gelse ya buralara “

- teyzeeeeeeeee aklından neler geçiyor senin ya ? Ben sen içinden salavat getiriyorsun sanıyordum.