az uyumak

1 /
Dinlenmeyen beyin ve beden verimli olamaz. Beden ve beyin dinlenecek kardeşim. Sırf insanların emeğinden biraz daha fazla çalabilmek için konu dine yansımıştır.

Yok, rızk seherde yazılır, erken kalkan yol alır vs.

Ben açardım tükanı 7' de, süper market açardı 10'da. Onlar araba araba satardı malzemeyi, bende " ya vehhâb ya vehhâb" diye kuş gibi cik cik öter dönerdim ki tükan da, Rabbim müşteri göndere de satış yapam.

Sonra anladım ki Rabbimin rızk düzeni farklıymış. Evet.
Uyutmayan süreğen kırıklıklar batıyordur bedenine , uyuyacak kadar rahat değildir kafası , çalınmıştır göz kapaklarındaki huzur , acılar uyanık tutuyordur zihin sarmalını.
Tasavvufa kıllet-i menam olarak adlandırılan bir düstur.
Sufi olanlar haricinde uygulanmaya çalışıldığında baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, iq düşüklüğü hatta beyin yoksunluğu şeklinde kendini gösterebilir.
Henüz uyku düzeni oturmamış küçük bir bebeğe sahip kişiler bu belirtileri göze almalı, ayrıca bu şekilde sufi olamayacağı ve bir süre düşük iq ile idare etmek zorunda olduğu gerçeği ile yüzleşmelidir.
İqyu düşürdüğü kanıtlanmış olan durum. Az uyuyunca potansiyelinizi tam kullanamıyorsunuz. Aynı şekilde fazla uyumada da bu geçerli. İdeali 8 saat. Ama gariban türk halkına düşen miktar 5-6 saat. Bazılarına daha az.
Benim için namümkün olandır.

7/24 şarj edilen ama elektrikler kesilince açıldıktan beş dakika sonra kapanan ışıldaklar gibi ruh Halim var.
Modum şak diye düşüyor. Ve düştüğü zaman ben pipetle havası boşaltılmış meyve suyu kutusuna dönüşüyorum.
İşte öyle zamanlarda 76 cm-Hg olan açık hava basıncı bile üstüme kabir azabı gibi çöküyor.
Ciddi ciddi nefes alıp vermek azap gibi geliyor a dostlar. İşte öyle zamanlarda uyumak, ölüme en yakın şey olduğu için insanın bedensel acılarını dindiriyor.
Uyumanın bir sürü sebebi vardır ama bir tanesi de acıdan kaçış.
Allah asıl uyuyarak acıdan kaçamayanlara yardım etsin.
İnsanın yattığı yataktan soluduğu havaya kadar birçok şeyin etkisi oluyor uyku süresine.
Mesela yaşadığın yer tabiat ve doğanın içinde ise şehir merkezindeki 8 saatlik uykun orada 4-5 saate düşüyor ve daha zinde oluyorsun.
Bir insan gece ayakta, gündüz yatakta olmayacak aga.
Az uyuduğu için övünen, çok uyuduğu için sevinen de olmayacaksın.
Erken kalkman gerekiyorsa erken yat, erken kalkman gerekmiyorsa yine erken yat ve erken kalk.
Az uyku kapitalizmin, çok uyku şeytanın vesvesesidir.
Prensip, disiplin, koordinasyon...
metabolizma ile düzenlenebilen bir şey bence. bir süredir günde 4-5 saatlik uyku ile geçiriyorum günü. uykusuzluk v.s hiçbir sorun da yaşamıyorum. sadece 3-4 ayda bir, uyku cumartesilerim oluyor. şöyle ki yaklaşık 3 ayda bir, 8-9 saat uyuduğum bir cumartesi oluyor. sonra tekrar rutinim olan 4-5 saate dönebiliyorum.