azizler

1 /
film bir rüyanın sergilenmesi, ara ara da gerçekliğe dönüş olarak izlenirse, benim de ilk seferde içinden çıkamadığım o eksiklik, havada kalma, olmamışlık hissi ortadan kalkıyor, çocuğun çok yapmacık oyunculuğu bile bir şekilde hikâye ile tutarlı hâle geliyor.
İlk kırk beş elli dakikasında kendimi kapatmamak için zor tuttuğum ama zihnimde açık kalmış sekme bırakmayı sevmediğim için devam ettiğim bir film oldu. iyi ki etmişim.
Film, yalnızlığı pek çok açıdan ele almış ancak değindiği yalnızlık biçimi kimsesizlik değil, modern zamanların yalnızlığı yani kimsesizlikten daha zavallıca olan bir takım insan ilişkileri.
Filmin onurlu bir yalnızlık ya da nitelikli ilişki önerisi sunmaması izleyici adına biraz sıkıntı arz etmiş olabilir diye düşünüyorum. senaryo belki bir insani krizi ele almak için yazılmış, oynanmış ama geri kalan herşey izleyicinin zihnine ve sinematografik okuma kabiliyetine bırakılmış gibiydi. Böyle düşünüldüğünde işlenen bir problem vardı ancak filmin içinde çözüm yoktu denebilir.
çözüme ulaşmak istiyorsan akademik tez oku bro.


türk filmleri ve dizilerinin netflix'e girişi bütün dünyanın 2019'dan 2020'ye girişi gibi birşey olmaya başladı. bunun en son örneğini azizler filmiyle görmüş oldum. ah benim boşa giden değerli vaktim.
yalnızlığın içinde debelenmeyi biraz buruk bir komiklikle kurgulamış Taylan Biraderler filmi. hani güldürürken düşündürüyor derdim de doğrudan iletişimin çok da revaçta olmadığı bugün "yalnızlık" öyle pek akıldan çıkabilecek bir durum değil, kendine ait olsun olmasın hemen herkesin kafa yorduğu, sorguladığı bir problematik.

filmin neredeyse gerçek üstü bir zeminde son derece mahir ve gerçekçi bir oyunculukla ilerlediğini söylemek lazım. izlenebilir bir kara mizah örneği.
yağmur-durul taylan'ın yazıp yönettiği, berkun oya'nın da senaryo ekibinde olduğu kötü film.

Berkun oya'yı senaryoda görünce şaşırmadım açıkçası. Önceki yapımlarında olduğu gibi teknik açıdan güzel denebilecek, oyunculukları fena olmayan, sahne bazında baktığında senaryosu iyi yazılmış diyebileceğin fakat bütüne baktığında hiçbir şey anlatmayan bir filmdi bu da.

Anlatılan hiçbir şey yok. hiçbir karakter, hiçbir absürtlük bir yere bağlanmıyor. "Bunu da böyle yaptık izleyin işte farklı oldu" diyerek yapılmış sahneler bütünüydü sanki film. Proje ödevi olarak verilir en fazla böyle bir şey, film olarak servis edilmesi ayıptır. Maalesef berkun oya'nın tüm dizilerinde filmlerinde var bu "bir şey anlatmama, bir yere bağlamama" hastalığı. Kendisine sorsak tarzım bu diyebilir ama ben bunu risk alamama, konfor alanından çıkamama ve en nihayetinde korkaklık olarak görüyorum.
sonuna kadar izletti ama bu kadro ile bu senaryo basit kaçmış.oyunculuklar iyi,senaryo kötü.akıcılık orta git ş zamanlık diyebilirim.şunu da belirteyim kimi yerde gülümsetti.10/6,5