bacon shakespeare teorisi

william shakespeare'in gerçek hayatta yaşamadığını, onun olarak bilinen eserlerin francis bacon tarafından yazıldığını iddia eden teoridir. bu teoriyi savunanlar, her iki ismin aynı tarihlerde yaşamış olması, shakespare'in mezarının olmayışı, shakespeare ile ilgili resmi kayıtların neredeyse olmaması, olanların durumunun net olmaması, döneminin muhaliflerinden olan bacon'ın eleştirilerini mahlas ve farklı imzalarla yazmış olması, her iki ismin dönemin yöneticilerine muhalif olması vb. gibi gerçekleri ileri sürmektedir.

gerek akademik düzeyde, gerekse forum düzeyinde bu konu sanal ortamda da tartışılmaktadır.

http://www.theatrehistory.c...

http://www.shakespeare-lite...

http://en.wikipedia.org/wik...
http://www.trivia-library.c...
devamını gör...
shakespeare'in tarihin en büyük feyki olduğunu iddia eden teoridir. buna benzer başka bir teori de voynich elyazmaları teorisidir. günümüze kadar bilinen en iyi kriptograflar tarafından bile dili çözülememiş olan voynich elyazmaları'nın artık feyk bir eser, yaratılan özel bir dille yazılmış ama saçmasapan cümlelerin ardarda dizilimiyle oluşmuş bir kitap olduğu kabul ediliyor.

(bkz: tarihte büyük yalanlar)
devamını gör...
shakespeare gerçekten yaşadı mı, yaşamadı mı problemi... bir nevi bacon felsefesinin edebiyatını yaptığı için acaba o muydu değil miydi diye tartışılmış ingiltere'de bir dönem.

20. asrın başlarında ingiltere'nin şimdi ismini hatırlayamadığım müstemlekat nazırı (sömürgeler bakanı) buna mealen şöyle bir cevap vermiş:

- nedir bu shakespeare gerçekte var mıydı, yok muydu, o muydu, bu muydu tartışması?.. shakespeare adıyla yazılmış eserler var mı neticede? var. işte onları yazan shakespeare'dir..

ee.. öyle kolay değil kestirip atmak... bunu diyen de shakespeare değil mi:

- "olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu!"
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.