badem vs kaju

1 /
bildiğim kadarı ile badem içinde yüksek oranda yararlı yağ bulunduruyor ve bu yağlar antifungal özellik gösteriyor. bu yüzden badem benim için bir numaradır.
şimdi ortada bir datça bademi var, bir de hindistan menşeili kaju var. afrika anavatanı aslında fakat hindistan tekelleşti bu hususta, neyse.

bi kere kaju işlem görmemiş hali ile tatsız tutsuz bir şey oluyor. margarin çiğnemiş gibi oluyorsun vıcık vıcık. ama canım badem öyle mi ya? tazesi de kütür, kavrulmuşu da kütür.

hele ki böyle havuzdur, denizdir falan kendini güneşin altına attıysan, her türlü içecek ile tüketilebilecek badem var iken kim kajuyu ne yapsın...

kajunun adı bademin tadı.
sağlıklı kuruyemiş ve tohumlar beslenmemizde kafi miktarda bulunduemamız gereken şeyler ama sağlıklı demek avuç avuç götürmek değildir. Tüm kuruyemiş ve tohumlarda cokludoymamis yag asitleri vsrdır ve bu bakımından en iyilerden biri bu ikilidir ve buna bir de macadamia fındığı ilave edelim. çiğ olarak tüketilmesi gerektiğini hatırlatıp biçok mikrobesin ve antioksidan barındırdığını da goole'layınca görürsünüz.