bak bu teyze iğne yapıyor

1 /
bir korkutma cümlesi.

bizim eskiden evdeki kara kaplı telefon defterimizde bir tane iğneci teyze vardı. ne zaman bir ilaç yapılması gerekse kendisini aradığımızda elinde çantasıyla sekerek gelirdi. sekerdi çünkü muhtemel tam tedavi edilmemiş kalça çıkıklığı vardı kendisinde. eve her geldiğinde böyle formaldehit’e benzer bir koku yayılırdı etrafa. hiç gülmezdi, kocaman siyah bir çantası vardı.

işte ne zaman biri benim için bunu söylese aklıma o kadın geliyor ya. ne alaka valla, hiç acımam yaparım gerçekten.*
Çocuk psikolojisi ile oynamayı oyun hamuru ile oynamak sanan ebeveyn modelidir. Çocuğunun yaptığı hatayı sonlandırmak isterken ileride çocuğunun hayatı boyunca yaşayacağı korkunun sebebi olacağından bilinçsiz anne işidir.
Bir keresinde otobüste bir kadın, çocuğuna "bak abi sana kızar, kız abisi" dediğinde şakacıktan kızmıştım ama sesim biraz fazla yükselmişti ve biraz da memati mimiği yapmıştım. Bırak çocuğu, anası bile sustu.

Siz de öyle yapın, şayet yanınızda varsa bir iğne, çıkarıp saplayın. Hayat şaka yapmak için fazla ciddi bir yer.
Hem muhatabı için hem de zan altında bırakılan uygulayıcı için büyük kötülüktür.

Bu söylemi yapan insanlara olan tavrımı bazen öyle söyleme annesi şeklinde ifade etmeye çalışsam da çoğunlukla bunu anlayacak olsa yapmaz çelişkisiyle içimden yermekle kalıyorum..
utanmadan şahsıma yöneltilmiş olan söylem.

yapıyorum evet, korkutun böyle, ben de bu şekilde muayene edemem sakinleştirin gelin diyorum ve inanılmaz bir döngüye giriyoruz...
çocuk susturma tehdidi. genelde kadının biri beni göstererek bunu söyleyince çocuğa "annen yalan söylüyor, bende iğne falan yok." diyorum. kadın da aklını başına toplasın. ben belki o çocuğu seveceğim, yanaklarını mıncıracağım. sen de tutmuş iğne var diyorsun, sonra çocuk öcü görmüş gibi bakıyor.